AUTO SHOW 2006
7 Kasım 2006
 

 

Auto Show fuarı  3 Kasım'da kapılarını 11. kez biz otomobil severler için açtı. Fuarda bu sene iki modelin Dünya tanıtımı yapıldı: Fiat Linea ve Opel Astra Sedan. Bu özelliği ile de Auto Show fuarı kendi içinde bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Selçuk fuar boyunca Mega Otomotiv'e ikinci el konusunda yardımcı olacaktı. Bu yüzden ona da fuar görevli kartı çıkarmışlar. Ben de eğer mümkünse sabah fuar kapılarını ziyaretçilere açmadan önce fuarı ziyaret etmek ve rahat rahat fotoğraf çekmek istiyordum. Selçuk zaten erken giriyordu ben ve Tuğrul da onunla beraber girecektik.

Bir akşam önceden 350D yi kontrol ettim. Bataryaları sarj edip hafıza kartlarını boşalttım. Sadece 17-40mm lensimi götürmeye karar vermiştim. Fuarda mümkün olduğu kadar mobil olmak istiyordum. Saat ona doğru Tuğrul ile yola koyulduk. Yaklaşık kırk dakika sonra CNR fuar merkezine varmıştık. Bu sene otopark ücretsizdi. Biz park ettikten bir kaç dakika sonra da Selçuk geldi. Kapıdan beraber giriş yaptık.

 

CNR 1. Salon Girişi

 

Fuar alanında sadece görevliler vardı. Otomobillerin ve stantların temizliği yapılıyordu. İlk defa bu kadar sakin bir otomobil fuarı geziyordum. Çevrede ziyaretçiler yokken fotoğraf çekmek çok zevkliymiş. Yalnız bir çok otomobilin kapıları hala kilitliydi ve mankenler henüz ortada gözükmüyorlardı. 

Giriş yaptığımız 1. Salon tamamen Doğuş Grubu'nun ithal ettiği markalara ayrılmıştı. Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Bentley, Porsche bu salonda yerlerini almıştı. Bu salondaki yeniliklerin başında yeni Audi TT geliyordu. Eski modele göre boyutları büyümüş. Ben çok beğendim.

 

1. Salon

 

Audi S4

 

Yeni Audi TT

 

TT

 

TT

 

TT'nin ağabeyi konumundaki R8 de fuarda yerini almıştı. 420 beygirlik bu delikanlının Almanya baz fiyatı yüzbeşbin Euro civarındaymış. Türkiye'ye ise Nisan ayında gelecekmiş. Bana sorarsanız sipariş üzerine gelir. Aynı fiyata Porsche alabiliyorken ben Audi almam. Yine de oldukça hoş bir otomobil.

 

Audi R8

 

Audi R8

 

Skoda modelleri içinde en çok dikkat çeken model Scout idi. Aslında yükseltilmiş bir  station Octavia olan Scout dört tekerden çekiş özelliğini sunuyor. VW'nin artık klasikleşmiş olan sorunsuz 2.0 dizel makinesini kullanıyor. Aktif yaşayan aileler için ideal bir araç. Üzerine bağla kayakları, ver elini Kartalkaya...

 

Skoda Scout

 

Skoda Scout

 

Seat, nam-ı diğer sporcu yürek, standında dikkatleri en çok  spor modeller Leon FR (200HP) ve Leon Cupra (240HP) çekiyordu. Özellikle Cupra saldırgan ön tamponuyla GTI segmentinin kralı benim diyordu. Ama  fuar daha yeni başlamıştı ve Honda Type R'ı henüz görmemiştik.

 

Seat Leon FR

 

Seat Leon Cupra

 

Leon

 

Gelelim en beğendiğim otomobil markası olan Porsche'ye. Bazıları Ferrari, Lambo gibi İtalyan egzotiklerini beğenir. Porsche günlük kullanıma daha uygun oluşu ve yalın güzelliği ile beni daha çok cezbediyor. Yeni Boxster ve Cayman fuarda yerlerini almıştı. Porsche, BMW ile beraber ilginç bir olaya imza attı. Üstü kapalı Cayman modelini  üstü açık Boxster'den pahalıya satıyor (BMW de Z4 coupe'yi Z4'ten pahalıya satıyor). Tabi Selçuk gibi BMW fanatikleri Z4 Coupe'yi tercih edebilirler. Bana göre küçük timsahın karşısında Z4'ün hiç bir şansı yok. Z4'ün tek avantajı göreceli olarak ucuz olması.

 

Porsche Boxster

 

Porsche Boxster

 

Porsche Cayman (Küçük Timsah)

 

Porsche 911 Targa

 

Gelelim fuarın diğer bir lüks markası olan Bentley'e. Avrupa aristokrasisinin ve ABD'li zenginlerin gözde modeli fuara 3 modeli ile katılmıştı. Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz Continental GTC markanın en son piyasaya sürdüğü model. Fiyatlarını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Zaten biraz ihtiyar işi deyip kedi ciğer ilişkisine girelim.

 

Bentley Continental

 

Bentley Continental

 

Bu da üstsüz hali

 

Selçuk bizi BMW'nin bulunduğu salona götürdü. Salona girince sağ tarafta bizi Mercedes karşıladı. Yeni CL bu fuarla ilk defa Türkiye'de vitrine çıkıyordu. Kocaman bir spor otomobil. S kasa büyüklüğünde bir balina. Fotoğrafları çekerken Mercedes'ten bir görevli yanımıza gelip fuarın saat 12'de açıldığını ve otomobillere bakamayacağımızı söyledi. Ben de fotoğraf çekip çekemeyeceğimi sorum. Saat 12'den önce olmazmış. Hadi leyn deyip otomobili fotoğrafladım.

 

Mercedes ML 63 AMG

 

Yeni GL

 

Muhteşem CL

 

Mercedes'te fazla oyalanmayıp hemen karşısındaki BMW reyonuna gidiyoruz. Burada ki yenilikler 3 serisi coupe ve makyajlı X3 ile sınırlı. 3 serisinin üstü açık modeli ve yeni X5 ne yazık ki fuara gelmemişlerdi. Açıkçası X5 çok merak ettiğim bir modeldi.

BMW reyonunda ışık oldukça azdı. Otomobiller fazla aydınlatılmamıştı. O yüzden fotoğraflar biraz karanlık çıktı. İçeride ise muhteşem bir otomobil bizi bekliyordu.

 

Yeni 3 serisi coupe

 

335i

 

335i

 

Makyajlı X3

 

X3

 

Z4 ve Z4 Coupe

 

M6

 

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.