AUTO SHOW 2006
7 Kasım 2006
 

Gelelim yeni Corolla'ya. Toyota en çok satan modeli olan Corolla'nın, neden bilinmez, adını değiştirmeye karar vermiş. İşte karşınızda Auris. Şişirilmiş bir Yaris'i andırıyor. Ben sergilenen otomobilin farlarını beğenmedim. Tasarım otomobili olduğundan seri üretime geçildiğinde muhtemelen bu farları kullanmayacaklardır. O zaman bir kez daha değerlendiririm. Ama şu anki farları ucuz görünüyor. Modifiye meraklısı yeni yetmelerin kullandığı altezza denilen şeffaf stoplar benim hoşuma gitmiyor.

 

Toyota Auris

 

Toyota Auris

 

Toyota Auris

 

Toyota Auris

 

Toyota Auris

 

Toyata'dan sonra diğer Japonları, Mazda ve Mitsubishi'yi ziyaret ediyoruz. Bu markalarda fazla bir yenilik yok. Yeni MX5 ve Pajero'yu fotoğraflıyorum. Efsane Pajero yenilenmiş ama hala eski hatlarını koruyor. Oldukça yüksek bir yapısı var ben bile binerken tırmandım.

 

Mazda MX5

 

Mazda RX-8

 

Mitsubishi Pajero

 

Pajero

 

Fuarın ziyarete açılmasına yaklaşık yirmi dakika kalmıştı. Mankenler de yavaş yavaş otomobillerin yanında yerlerini almaya başladılar. Ford'un standına gelmiştik. Ford'un fuardaki en büyük yeniliği yeni Mondeo'ydu.

 

Ford GT

 

Ford GT

 

Yeni Ford Mondeo

 

Mondeo

 

Mondeo

 

Iasis X

 

Iasis X

 

Peugeot reyonu pek parlak değildi. Batmobili andıran 908 RC ve yeni 207 RCup dışında pek ilgi çeken bir otomobil yoktu. Çin pazarı için üretilmiş 206 Sedan modelini ise çok çirkin buldum. Ama bütçesi kısıtlı aileler için geniş bagaj hacimli uygun bir otomobil.

 

Peugeot 908 RC

 

Peugeot 908 RC

 

Peugeot 908 RC

 

Peugeot 206 Sedan

 

Peugeot 206 Sedan

 

Peugeot 207 RCup

 

Peugeot 207 RCup

 

Gelelim fuarın en çok ilgi çeken markalarından Honda'ya. Standın en yeni otomobili yeni CR-V. Fotoğraflarını gördüğümde çok beğenmiştim. Canlısı daha da güzelmiş. Sınıfının diğer rakiplerinden (Freelander, RAV4, Tuscon, Sportage) daha sportif bir görünüşü var. Malzeme kalitesi Güney Koreli rakiplerinin ötesinde. İç hacim olarak da çok rahat. Arka koltuklarını bizzat test ettim. Freelander'a göre daha fazla arka alan sunuyor üstelik çok daha ucuz bir fiyata. Stanttaki Honda yetkilisi benzinli modelinin Türkiye fiyatının 75-80 bin lira civarında olacağını söyledi.

Diğer bir yenilik de gençlerin hasretle bekledikleri yeni Type R idi. Üç kapılı karoseri çok daha çekici. hele bir de Type R aksesuarları eklenince insan bakmaya doyamıyor. Üzgünüm Leon ama gerçek kral Type R. En azından görünüş olarak. Pistte ne yaparlar onu bilemiyorum.

 

Yeni Honda CR-V

 

CR-V

 

CR-V

 

CR-V

 

Honda Civic Type R

 

Honda Civic Type R

 

Honda F1

 

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.