AUTO SHOW 2008

10 - 19 Ekim 2008

1. Bölüm 2. Bölüm 3. Bölüm
 

Bu yıl 12'ncisi yapılacak olan Auto Show Uluslararası Otomobil fuarı, 10-19 Ekim 2008 tarihleri arasında CNREXPO'da düzenlenecek. Ben de  iki senede bir yapılan bu fuarı, basın ve VIP günü olan 9 Ekim tarihinde ziyaret ettim. Paris Otomobil fuarı ile aşağı yukarı aynı tarihlere denk geldiğinden beklediğim bir kaç otomobil ne yazık ki fuara yetiştirilememişti. Yine de oldukça zengin bir fuardı. Auto Show 2006 fuarına nazaran beni ilgilendiren otomobil lansmanı daha fazlaydı. Bu fuarı, yeni lansmanı yapılan, yollarda şu an göremeyeceğiniz otomobilleri size tanıtarak anlatmak istiyorum. Diğer otomobilleri zaten çevrenizde, plaza ve galerilerde görebiliyorsunuz.

Fuara bana VIP davetiyesini tedarik eden Selçuk ile beraber gittik.   Öğleden sonra Selçuk'u Bimexcar'dan alıp yola koyuldum. Trafik her sene daha da beter oluyor. İki köprüde yoğundu. Biz Fatih Sultan Mehmet Öprüsünü tercih ettik. Bir saat sonra fuar otoparkında yer arıyorduk. Ne çok VIP varmış. Otomobili zar zor parkedip fuara giriş yaptık. Auto Show 2006'da Selçuk beni fuar açılmadan içeri sokmuştu. O yüzden çok rahat fotoğraf çekmiştim. Bu sefer ziyaretçilerle yer kapma savaşı verecektim.

Otomobilleri çektiğim fotoğraf sırasına göre değil de alfabetik sıraya göre anlatacağım. İşte Auto Show 2008:

Alfa Romeo (Salon 5)

Alfa'nın ilk küçük sınıf modeli olan MiTo  fuarda yerini almıştı. Ben de Mini ve Fiat 500'ün rakibi olan bu afili otomobili görmek için sabırsızlanıyordum. Markanın süper spor otomobili (3. Bölümde görebilirsiniz) 8C Competizione modelinden izler taşıyan bu şirin model bayanların ve gençlerin yeni gözdesi olacak. Bence dış görünüş olarak Mini'den çok daha şık ve albenisi yüksek bir model. Ama iç dizaynını  beğenmedim. Ucuz plastik ve karbon görünümlü torpido bana pek hitap etmedi. Alfa otomobilin dışına gösterdiği özeni  içine göstermemiş. 

 


Alfa Romeo MiTo
 
 
 

Otomobilin ön kapıları çerçevesiz camlara sahip. Stop lambaları ise ledli. Ayrıca D.N.A diye adlandırılan 3 çeşit sürüş tarzı var: Dinamik, şehir içi, maksimum güvenlik. 78 - 155 HP arasında dizel ve benzinli motor seçenekleri sunuluyor.

 
 


Klimanın sol altında D.N.A şalteri
 


Küçük bagaj hacmi
 

AUDI  (Salon 1)

Küçük SUV sınıfını Alman elit markaları biraz geç keşfetti. Toyota RAV4 bu sınıfın ilk küçük otomobiliydi. Onu Honda CRV izlemişti.  Bu sınıf özellikle çevre söylemlerinin ve petrol fiyatlarının arttığı bu dönemde Avrupa'da ve Türkiye'de oldukça popüler bir hale geldi. Bu sınıftaki ilk elit otomobil ise BMW X3 olmuştu. Gerçi bazıları Land Rover Discovery 1 modelini söyleyebilir fakat iç plastik kalitesi ve kütük gibi sürüşü ile birinci jenerasyon bu elit ünvanını haketmiyor. BMW'nin başarısını gören Audi ve Mercedes bu sene piyasaya Q5 ve GLK modellerini sürdüler. Volvo ise XC 60 ile bu kervana katıldı. Land Rover'da  Discovery 2 modelini 2 sene önce çıkarmıştı. Şimdi sınıfının yeni üyesi Audi Q5'i tanıyalım.

 
 
 
 

Q5 Audi'nin büyük sükse yapan devasa SUV'si Q7 modelinin yıkanıp çekmiş hali. Ağabeyi gibi temiz çizgilere sahip. İç işçilik ise klasik Audi mükemmeliyetçiliğinde. Ben bu SUV'a bayıldım. X3, GLK, Tiguan, XC60 gibi rakipleri arasında onu tek geçiyorum. Özellikle 170 HP gücündeki 2.0 TDI dizel motoru ile Türkiye'de iyi bir satış rakamı yakalayabilir. Tabi yeni BMW X3 gelince ne olur onu bilemiyorum. Belki de X6 nın küçüğü X4 de üretilebilir. O zaman bu konuyu tekrar oturup konuşuruz. Fakat o zamana kadar kral bu.

 
 
 


Audi Q5'in kaliteli iç mekanı
 
 
 
 

BMW (Salon 2)

Ünlü Alman üreticinin standının yıldızı, markanın  amiral gemisi olan 7 kasaydı. Mercedes S serisinin ezeli rakibi bu sene baştan aşağı yenilenerek karşımıza çıktı. Araba öncüsünü andırmakla beraber daha şık bir yapıya kavuşmuş. Özellikle bir çok kişinin beğenmediği arka kambur bu modelde yumuşatılmış.  Ben yine de bu sınıfın lideri Mercedes S serisi diyorum.

 


BMW 7 serisi
 
 
 


İç mekanda oldukça fazla oyuncak var
 


Büyük arka ekranlar
 


Dinamik Xenon farlar
 
 
 

BMW, fuarda orta sınıftaki temsilcisi olan 3 serisini, yenilenmiş yüzüyle sergiliyordu. Ön tarafta tamponlar şişirilip böbrekler genişletilmiş. Ön ve arka farlarda  led tasarımı kullanılmış. Özellikle eleştiri konusu olan arka stop grubu biraz kendine gelmiş ama hala yeni 3 coupenin o göz alıcı stoplarını arıyor insan. Diğer bir yenilik ise 320dx modeli ile dört çeker opsiyonunun 2000cc dizel motor seçeneğiyle beraber 3000 euro gibi bir bedelle sunulacak olması. Sağladığı avantajlara göre küçük bir bedel.

 
 
 
 

FIAT (Salon 5)

Avrupa'da geçen yıl satışa sunulan Fiat 500 modeli hiç şüphe yok ki Fiat standının yıldızıydı. 2000'li yıllarda VW Beetle ve Mini Cooper ile başlayan retro modasına Fiat da 500 modeliyle uymuş. Otomobilin dışı gibi içi de çok şirin. Gövde rengine boyalı torpido dikkat çekiyor. Sadece 3 kapılı olarak üretilen bu şirin otomobil kadınların kalbini çalacak. Biz erkekler içinse Fiat daha farklı düşünmüş. Bütün fuarın en güzel kızları burada diyebilirim :). Gelelim karşılaştırmamıza: Fiat 500, Mini Cooper, Alfa MiTo. Benim tercihim Alfa olurdu. Tabi Mini hariç diğerlerini hiç kullanmadım. O yüzden tamamen otomobillerin dış görünüşlerine ve kağıt üzerindeki performanslarına göre konuşuyorum.

 


Fiat 500
 
 
 


İçi de çok şirin
 
 

Honda (Salon 8)

Honda standı sona kaldığından tam gezemedim. Gözlerim yeni Jazz modelini aradı ama göremedim. Türkiye'de üretilecek olan City ise baş köşeye yerleşmişti. Adeta küçük bir Accord. Temiz ve akıcı çizgileri var. Uygun bir fiyat politikasıyla Renault Symbol'ün en büyük rakibi olmaya aday. Fiyat uygun olursa Türkiye'nin en çok satan otomobili olabilir. Ne de olsa o bir Japon. Fransız otomobilleriyle yıldızım hiç barışmadı.

 


Yeni Honda City
 
 
 
 
 

Lancia (Salon 5)

Fiat grubuna bağlı bir marka olan Lancia, yenilenmiş Delta modeliyle yeniden Türkiye pazarına giriş yaptı. Zamanın efsane ralli otomobili olan Delta biraz köklerinden uzaklaşmış ve şık bir otomobil olarak yeniden doğmuş. Delta, İtalyan zerafetine sahip sıra dışı çizgileriyle insanı kendine çekiyor. 1.4 litre benzinli, turbo, 150 HP'lik motoru ile hem performans hem de tasarruf (benzin, vergi) vaadediyor. Golflerden, Astralardan, Corollalardan, Civiclerden sıkılanlar ve farklı tadlar arayanlar için iyi bir alternatif. Ben mi, bu sınıfta BMW 1.20D derim başka bir şey demem :).

 
 
 
 
 
 
1. Bölüm 2. Bölüm 3. Bölüm

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.