Frankfurt Otomobil Fuarı

22 Eylül 2005
 

Otomobillere tutkuyla bağlı biri için Frankfurt ve Paris otomobil fuarları çok önemlidir. Dünyanın en büyük iki otomobil fuarı bunlardır. Her sene dönüşümlü olarak düzenlenirler. Bu seneki fuar Frankfurt otomobil fuarıydı. Ben de bir otomobil tutkunu olarak hayallerimden birini gerçekleştirmek üzere Almanya'nın yolunu tuttum. Sevgili kadim dostum Volkan 5 seneye yakındır Bremen'de yaşıyordu. Organizasyon şöyle gerçekleşti. Ben Bremen'e Volkan'ın yanına gittim. 22 Eylül sabaha karşı Birben ailesi ile yola koyulduk. Tuğrul da Paris'ten trenle Frankfurt'a geliyordu. Diğer yandan da Ahmet ile Selçuk İstanbul'dan uçakla Frankfurt'a geliyorlardı. Sabah Tuğrul ile kalacağımız otelin önünde buluşup çantaları otele bıraktık. Otelimiz Merkez İstasyon'a çok yakındı.  Zaten internetten otel ayarlarken istasyona ve fuar alanına yakın olmasına dikkat etmiştim. Ben ve Tuğrul Mustafa Kağan ile beraber yürüye yürüye fuar alanına doğru yola koyulduk. Volkan ve Nermin arkadan geleceklerdi. Selçuk ve Ahmet'in uçağı ise rötar yapmıştı. Onlarla fuar alanında buluşacaktık.

 

Tuğrul ve M. Kağan, Frankfurt Garı

Fuar alanına doğru yürürken dev gibi bir işçi kadın heykeli gördük. Elinde tuttuğu çekiç hareketli. Bir aşağı bir yukarı oynuyor.
 

Heykel

 

Frankfurt Fuarı Girişi

Fuar alanı çok büyük. Bir sürü bina düşünün ortalarında da kocaman bir avlu. Bütün binalara tüp geçitler ile geçebiliyorsunuz. Ben video kameramı aldım fotoğraf makinesini de Tuğrul'a verdim. Mutlaka çekmesi gereken otomobilleri saydım. Sonrasını istediğin gibi çek dedim. Öncelikle Ford grubunun salonuna daldım. Burada grubun elit markaları vardı. Jaguar'ın yeni XK coupesinin dünya tanıtımı vardı. Profilden Hyundai'nin coupesini andırmıyor mu sizce de?

Aston Martin DB9 ise muhteşemdi. Tabi fiyatı da.

 

Jaguar XK

Jaguar XK

Aston Martin DB9

Buradan sonra makineyi Tuğrul'a vermişim. Bizim Amerikalı hemen pikap resimleri çekmeye başlamış. Aşağıda Nissan Navara. Pathfinder bazlı bir araç. Önden ikisi de aynı. Türkiye'ye yeni geldi. Şu anda piyasadaki en lüks pikaplardan biri. Ticari araç sınıfına girdiğinden ÖTV si de yüzde bir. Pathfinder'la arasında epey bir fiyat farkı var. SUV severler için biçilmiş kaftan.

 

Nissan Navara

VW grubunun kocaman bir salonu var. Yeni Jetta ve Eos salonun yıldızları. Jetta bildiğiniz Bora. Zaten Amerika'da uzun yıllardır bu adla satılıyordu. Avrupa'da da isim değişikliğine gidilip Bora Jetta olmuş. Eos'a gelince. Üstü açık Golf ya da Jetta diyebiliriz. Golf platformunu kullanıyor. Açılır sert tavanı sayesinde hem coupe hem cabrio olarak kullanılabiliyor. Üstelik açılır tavana açılır tavan da koymuşlar. Tavan kapalıyken sadece sunroofu açabiliyorsunuz.

 

VW Jetta

VW EOS

VW Eos

 

VW Grubun elit markası Audi ise markanın ilk SUV'si olan Q7'yi tanıttı. Yüksek bir station havasında olan Q7 beni fazla cezbetmedi.  Ne de olsa bir SUV.

 

Audi Q7

Audi Q7

SUV demişken Avrupa'daki en başarılı ABD SUV'u Jeep Cherokee'nin yeni modelinin resmini çekmeden olmaz. Hele ki fotoğrafçı Tuğrul ise. Adam hasta bu tarz otomobillere.

 

Jeep Grand Cherokee

Gelelim fuarın en güzel dekorasyonu olan Mercedes'in salonuna. Girişte sizi grubun elit markası Maybach ile cim cime markası Smart karşılıyor. Yine yeni R serisi de bu alanda yerini almış. R serisi ile başlayalım. Kendine yeni bir sınıf yaratan R serisi 6 müstakil koltuktan oluşuyor. SUV station arası bir araç. Oldukça alımlı bir çizgisi var. Ben bile çok beğendim. Hele bir AMG modeli var ki etkilenmemek mümkün değil.

 

Mercedes R350

Merceds R63 AMG

Maybach ise paranın alabileceği en lüks otomobillerden biri. Her şey konfor ve lüks üzerine kurulmuş. Yakından baktığınızda resimlerden çok daha ihtişamlı. İsteğe bağlı alınabilen tekli arka koltuklar ise harika. TV koltuğu gibi yatınca ayaklarınızı destekleyen bir platform çıkıyor. Önünüzde de plazma ekran artık kahvenizi yudumluya yudumlaya gazetenizi okursunuz. Fiyatı mı, ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Ha bu arada bir de coupe modeli var ki akla ziyan. Lüks bir Batmobile.

 

Maybach

Maybach

Arka koltuk keyfi, Maybach

Maybach Coupe

Maybach Coupe

Uzun bir yürüyen merdivene binip yukarı çıktım. İşte Mercedes vadisi ve vadinin yıldızı yeni S kasa. Mercedes'in amiral gemisinin dünya tanıtımı da bu fuardaydı. Yukarı çıktığınızda tepeden salonun manzarasını seyrediyorsunuz. Aşağı inerken sağlı sollu otomobiller var. Daha da ilerleyince bir meteor çukuruna geliyorsunuz. Onun dibinde de yeni S kasa. Yol döne döne inerken S kasanın yıllar içinde gelişimini gösteren maketleri görüyorsunuz. Dünya üzerinde ilk defa S kasada kullanılan sistemleri de bir müze havasında sunmuşlar. İlk ABS, ilk ESP, İlk Pre-safe kasa...

 

Mercedes Vadisi

Kuş bakışı Mersolar

Volkan Ve M. Kağan

Yeni ML ve B serisi de fuarda yerlerini almıştı. Her iki otomobilde oldukça şık fakat fiyat olarak sahiplerini üzüyorlar. ML AMG ye dikkat! V8 6.3lt 510 HP, 630Nm. etkileyici sayılar değil mi? En etkileyici sayı da 5: Sıfır yüz km'yi bu kadar saniyede alıyor.

 

Mercedes ML 63 AMG

Mercedes B

İşte benim tarzım olan bir otomobil: SLK. Yeni motoru bu fuarda görücüye çıkmış. Resimleri bile beni heyecanlandırmaya yetiyor.

 

Mercedes SLK

Ve geldik fuarın ağır toplarından birine. İşte karşınızda yeni S serisi. Tam bir teknoloji harikası. Yine sınıf başkanlığına oynayacak. Benim beğenmediğim tarafı kuyruğu. Bmw 7 serisine bir gönderme yapmış herhalde. Kaslı çamurlukları da bana Focus'u hatırlattı. Tabi üst marka Maybach'tan da esintiler yok değil.

 

Mercedes S

Mercedes S

Mercedes'in salonundan çıktıktan sonra BMW'nin salonuna gittim. Burası daha mütevazı bir salondu. BMW'nin yenilikleri ise şöyleydi: Yeni 3 serisi Touring, BMW Z4 Coupe. Z4 coupeyi ben beğendim. Selçuk ise çok beğendi. Ne de olsa BMW'ci bir arkadaş.

 

BMW 3

BMW 330d Touring

BMW Z4 Coupe

BMW Z4 Coupe

BMW 6 Cabrio

BMW 6 Cabrio

Daihatsu'nun sevimli 4*4 üne değinmeden geçemeyeceğim. Terios'un yerini alan bu şirin aracın adı D-compact. Adı gibi küçük boyutlara sahip. Tam bir şehiriçi aracı.

 

Daihatsu D-Compact

Daihatsu D-Compact

Ve geldik fuarın diğer bir ağır topuna. Firmaların en çok önem verdiği sınıf olan compact sınıfa yeni bir otomobil geliyor. İlk Cenevre fuarında prototipini görmüştüm. Tabi resimlerini. Frankfurt fuarında ise kanlı canlı karşımdaydı yeni Honda Civic. Üstelik prototip modelinin neredeyse aynısı olarak. Hiç de alışık olmadığımız bir dizaynı var. Özellikle ön ve arka far grubu oldukça dikkat çekiyor. Cama entegre arka kanat ise çok şık duruyor. Hele otomobilin içine binince bu araç başka bir çağa ait hissine kapılıyorsunuz. Göstergeler, kumanda kolları... sanki bir uzay mekiğindesiniz. Üstelik çok rekabetçi fiyatlarla pazara sunulacakmış. Gösterilen ilgi de oldukça fazlaydı. Otomobilin içine binmek için epey sıra bekliyordunuz.

 

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Bunun dışında makinenin pili bittiğinden fotoğrafını çekemediğimiz bir sürü güzel otomobil vardı. Özellikle nerede bu egzotikler, diyenleri duyar gibi oluyorum. Lambo, Ferrari, Porsche (Cayman'ı neden çekememiş bilmiyorum), Bugatti... Ayrıca modifiyeli otomobiller salonunda da dehşet otomobiller vardı. Brabus'un 1000Nm lik Mercoları gibi. Fuarın sonunda epey yorulmuştum. Bütün gün koşturmuş ama fuar alanının tamamına yakınını da gezmiştim. Darısı Paris Motor Fuarı'nın başına diyelim.


Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Haber Tarihi: 29 Kasım 2005