Test Günleri

28 Haziran 2006 - İstanbul Park
 

Geçen hafta Ahmet telefon etti. "Park Orman'da Hande etkinliği varmış gideriz değil mi?" dedi. O sırada ben  Skype'den Volkan ile konuşuyordum. Hande Yener ile ne işim olur diye düşündüm, Ahmet'i kırmadan bir bahane uydurmalıydım.  Israrla mailine girip bakmamı istedi. Ben de  Hande Yener ile ilgili bir mail okuyacağımı düşünerek maili açtım:

"===============================================
ISTANBUL PARK, MOTOSIKLET TESTI ICIN SON FIRSAT
===============================================

Sayın Ahmet Çalışkan,

27-28 Haziran 2006 tarihlerinde Istanbul Park'ta
yapacagimiz test aktivitemizde sizleri de aramizda
gormekten mutluluk duyacagiz.

Sinirli katilimci birbirinden guzel dort farkli
Honda Motosiklet'i test edebilme sansina sahip olacak.
(FES 250 Foresight, FJS 400 Silver Wing, CBF500 ve CBF1000 ABS)

Test aktivitemiz hakkinda bilgi alabilmek ve kayit yaptirmak
icin 0212 ........ no'lu telefondan Sn..............'na
ulasarak size uygun randevu saatini belirlemenizi rica ederiz.

Saygilarimizla,

Honda Motosiklet Türkiye"

Tabi beni bir heyecan aldı maili okuyunca. Öncelikle Hande değil Honda etkinliğiymiş. Hem de Park Orman'da değil Park İstanbul'da yani biricik F1 pistinde... Gerçi CBF 500 ve CBF 1000'i Honda Eğitimlerinde yeteri kadar test etmiştim ama F1 pistinde motor kullanma düşüncesi çok cazip geldi.

Ekibi organize edip Çarşamba saat 14:00 - 15:00 için randevu aldım. Daha sonra Tahir de aynı saate randevu almış. DeLi Bekir'i alıp, Tahir ile saat 13:20'de bizim iş yerinin karşısında (aynı zamanda Tahir'in evinin önü) buluştuk. 600RR yeni Mügen egzozu ile homurdanıyor, yerinde duramıyordu. Yeni Mügen füme ön camı ile de daha şık olmuştu. Yola koyulup  Bimexcar'a gittik. Selçuk ağabeyinin motorunu dışarı almıştı. Belli ki BMW Adv. ile gelecekti. Biraz sonra Ahmet de ZX10'u ile bize katıldı.

Yola çıkar çıkmaz millet benzinciye girdi. Üç motora benzin aldık. Yaklaşık 10 dakika kaybetmiştik. Hemen TEM'e girip gaz açtık. Hava çok rüzgarlıydı. 160km/sa üzerinde Dl'nin kafa gezmeye başladı. Otoban çıkışında iki OGS dört motor gişelerde bir sürprizle karşılaştık. OGS ler hata verdi, sirenler çaldı.

Park Orman'a geldiğimizde saat ikiyi geçiyordu. Hemen 24 numaralı garajdan giriş yaptık. Geç kaldığımız için bu seansı kaçırmıştık. 15.00 - 16.00 seansına girecektik. Can Bey, Murat Hoca ve Cengiz Hoca da oradaydılar. Çağrı Hoca, tayfun Hoca ve diğerleri dün buradaymışlar bugün Honda Güvenli Eğitim'de eğitim veriyorlarmış.

 

İstanbul Park, Start - Finish düzlüğü

 

Pit alanı

 

Kayıtları yaptırdıktan sonra çevreyi dolaşmaya çıktık. Ana tribünleri ve pit alanını fotoğrafladım. İnsan piste bu kadar yakın olunca ister istemez heyecanlanıyor. Biraz daha oyalanıp garaja döndüm. Öğle yemeğini kaçırmıştık ama kuru pasta ve meyve suyu ile karnımızı doyurduk. Can Bey'den testin nasıl olacağına dair bilgi aldık. Dört motor test edecektik. Her motorla pistte iki tur atacaktık. Motorlar kendi aralarında sınıflandırılmıştı. En önde Pan Europan ile Murat Hoca gidiyordu. Daha sonra turuncu atletli sürücüsüyle bir Hornet. Hornetleri Honda CBR125 Cup pilotları kullanıyordu. Hornet'ten sonra CBF1000 ler gidecekti. Onların artçısı olarak başka bir Hornet. Sonra CBF 500 lerin öncüsü Hornet, CBF 500 ler ve artçı Hornet'leri. Sıralama bu şekilde düşük beygir gücüne doğru devam ediyordu. Pist ortalama 80km/sa ile geçilecekti. Hiç bir şekilde geçişe izin verilmeyecekti, yine pist üzerinde durmak yasaktı. Bir sorun olursa hemen pite girecektik, olur da piti kaçırırsak devam edip, tekrar pisti geçecektik.

 

24 numaralı garajdaydık

 

Garajın içi

 

Selçuk ve Ahmet

 

Honda CBR125 Cup motosikletleri

 

Sonunda sıra bize geldi. Biz geç kaldığımız için yıldızlı gruptuk. Yani normal 15:00 seansı grubu, motorlara yerleştikten sonra biz boş kalan motorlara binecektik. Ben Can Bey'den Varadero rica ettim. O da sağ olsun beni kırmadı. Nazımız geçiyor eğitimlere git gel. Böylece Foresight test edeceğime sürüş özelliklerini merak ettiğim Varadero'nun tepesine binmiştim.

Pitten çıkıp piste girince tatlı bir heyecan sardı beni. Gerçi gittiğimiz süratler düşüktü fakat virajlarda istediğiniz kadar zorlayabiliyordunuz. Tabi ben tanımadığım bir motorda fazla zorlamadım. Gördüğüm kadarıyla DL'ye göre daha oturaklı bir motor. Kulaklıklarımı mahsus takmamıştım ki ne kadar rüzgar alıyorum onu anlayabileyim. Rüzgar koruması da DL'den daha başarılı. Ama DL kadar gaza iyi tepki vermiyor. ABS'yi ise test etmeyi unuttum. Gerçi pist ortamında zaten teker asfalta yapışıyor muhtemelen çok geç devreye girecekti. İki turumuzu attıktan sonra pite geri döndük.

 
 

Tahir

 

Motorlar bizi bekliyor

 

Pitte motorlardan inip değer motorların gelmesini bekledik. Hepsi tama olunca motor değiştirdik. Bu sefer CBF 500 kullanacaktım. Varadero'dan sonra bisiklet gibi geldi. Yatırması hafifliğinden ötürü çok kolay. İlk virajda (meşhur yokuş aşağı sol viraj) hemen motoru güzelce yatırdım ama o da ne önümdeki arkadaş çok yavaşladı. Ne yazık ki viraj dönemeyen birinin arkasına düşmüştüm. Araya mesafe koymama rağmen virajlarda o kadar yavaşlıyordu ki motor sürdüğümü anlayamadım. Gezinti modunda 2 tur atıp tekrar pite geri döndük.

Bu sefer Silverwing test edecektim. Uzun zamandan beri scooter kullanmamıştım. Özellikle oturma pozisyonunu çok yadırgadım. Dizlerimi sıktığımda birbirine değiyordu. Ben de ayaklarımı iyice öne uzatıp gezinti modunu aldım. Motor çok sessizdi. Kulaklıklarımda kulaklık olduğundan hafif bir rüzgar sesinden başka bir şey duymuyordum. İlk devirlenmesi oldukça ağır ama belli bir yerden sonra hızlanmaya başlıyor. Otomatik vites olduğunda viraj girişi yavaşladıktan sonra gazı açınca şaşırıyor ve hemen devirlenemiyor. Şunu anladım ki şehir içi de olsa scooter bana göre değil. Ama viraj almada bir sorun yaşamadım. Biraz alışınca gayet güzel dönmeye başladım virajları.

 

125 Cup yarışçıları

 

Murat Hoca Pan ile en önde

 

Son turumuzda Can Hoca bize kıyak yapıp bizi en ön gruba yerleştirdi. Bu sefer CBF1000 kullanacaktım. Selçuk ve Ahmet ise CBF 1000 kalmadığından yine torpille (Honda'nın kendi pilotları kullanabiliyordu sadece) Hornet'lere kuruldular. En zevkli ve en hızlı turları attık. CBF 1000 gerçekten güzel ve torklu bir motor. Benim Kara Kız'ın ikamesi olabilir. Rüzgar koruma daha başarılı ve daha mülayim bir motor. Üstelik ABS özelliği standart. Biraz daha kuvvetli olabilirmiş. Bence en büyük rakibi olan Yamaha Fazer 1000, 150HP'lik gücüyle oldukça cazip. Gerçi o kadar beygirin hakkını verebilir miyim bilemiyorum ama elinizin altında o gücün olduğunu hissetmek bile güzel bir duygu.

Bir test gününü  geride bıraktık. Ben her şeyden çok memnun kaldım. Emeği geçen herkese ve yol arkadaşlarıma teşekkür ederim. Umarım diğer markalar da böyle test günleri düzenler ve bizi de davet ederler.

 
 

FJS 400 Silver Wing

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Haber Tarihi: 29 Haziran 2006
 


Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.