İstanbul'da Lale Zamanı & Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

13 Nisan 2008

Güzel bir Nisan sabahı bir taşla iki kuş vurmak için tarihi yarım adaya gittim. Hem Büyükşehir Belediyesi'nin "İstanbul'da lale zamanı" etkinliklerinin son günüydü hem de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bugün Sultanahmet'ten start alıyordu.

Benim için öncelik elbette bisiklet turuyudu. Bu yıl 44.sü düzenlenecek olan turun statüsü değiştirilmişti. Yıllardır televizyonda izlediğim profesyonel takımları yakından görme şansına erişecektim. Parkur, Sultanahmet Camii önünden başlayıp soldan sahil yoluna iniyor sonra da III. Ahmet Çeşmesinin önündeki yokuştan tekrar Sultanahmet Camii önüne geliyor. İki buçuk kilometre uzunluğundaki kriteryum etabı, sonradan öğrendim ki genel klasmana katılmıyormuş.

 

Lale Festivali
 

Ben parkura ulaştığımda yarış başlamıştı. Hatta öğrendiğime göre yarışın başında bir kaza olmuş ve geri düşen yarışmacılar yarışı bırakmışlar. Bana parkur biraz dar geldi. O kadar çok bisikletçi vardı ki kesin bu dar ve kısa yerde sıkıştılar herhalde diye düşündüm. Öyle ya da böyle orada olmaktan mutluydum. İşte binlerce euroluk bisikletlerin üzerinde dünyanın en iyi bisikletçileri bana bir kol mesafesinde önümden geçiyorlardı.

 

Bisiklet Sporcuları
 

Rengarenk Laleler
 

Bu arada çevredeki rengarenk laleleri de fotoğraflamaya başladım. Önce lensimi değiştirip yeni aldığım Canon 100mm makro lensi 40D ye yerleştirdim. Tek sorun havanın biraz rüzgarlı olmasıydı. Laleleri yakın planda netlerken sorun oluyordu. Bir de meydan o kadar kalabalıktı ki rahat çalışma imkanı bulamıyordu insan.

 
 

Lost in translation
 

Laleleri fotoğraflarken kalabalık içinde karışmış bir sporcu dikkatimi çekti. Hemen denklanşöre bastım. Elimde sabit 100 mm lensim olduğu için tam istediğim fotoğraf olmadı. Yine de güzel bir kompozisyon olduğunu düşünüyorum. III. Ahmet Çeşmesine doğru yürüyüp biraz da orada fotoğraf çektim. Bisikletlerin yokuştan bir gelişi var sanırsınız motosiklet geliyor.

 

Lassa Takımı
 
 

Yarış dışı kalmış iki bisikletçi
 
 

Damdaki yarış severlere dikkat
 

Yarış sona erdikten sonra biraz da Sultanahmet Meydanını fotoğraflıyorum. Daha sonra da yürüyerek Gülhane Parkına gittim. Biraz da orada fotoğraf çekip Kadıköy İskelesine doğru yola koyuldum. Sabahtan beri sırtımda fotoğraf ekipmanları yürüyüp fotoğraf çekiyordum. Vapurda oturunca yorulmuş olduğum anladım. Güzel bir fotoğraf etkinliği olmuştu.

 

Sultanahmet
 

Sultanahmet
 
 
 

Gülhane Parkı
 

Gülhane Parkı
 

Share |

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2008


Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.