MotoPlus Motosiklet ve Ekipmanları Fuarı

5 - 8 Şubat 2009

Bir motosiklet fuarında daha sizlerle birlikteyim. Muhteşem bir İstanbul Şubatında Erdem ile fuara doğru yola koyulduk. Hava tam motor havası ama ben Bukefalos'u Tuğrul'un garajından çıkarmaya üşendiğimden bizi fuara Zorro götürüyor.

Bu sene fuar işi ilginç. Bir kaç senedir iki fuar oluyordu. Bir tanesi Çin işi motorların katıldığı dandik fuar, diğeri ise Motoshow fuarı.  MOTED (Honda, Bmw, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Kymco, Harley Davidson, Moto Guzzi, Aprilia, Vespa, Piaggio, Peugeot, Gilera, Keeway, Derbi 'nin üyesi olduğu dernek) MotoShow fuarından desteğini çekip, bu sene MotoPlus fuarına katılma yönünde karar aldı. Fuar İstanbul Expo Center Hall 9-10-11 de düzenleniyor.

 

Fuar Binaları
 

Fuar alanında motosikletlere özel ayrılmış park yeri
 

Benim ne motor ne de ekipman ihtiyacım vardı. Asıl amacım  Dünya'nın ilk kapalı alan Streetbike Free Style Şampiyonu Chris Pfeiffer'in yapacağı gösteriyi izlemekti. Sonra da fuarda sergilenecek sınırlı sayıda yeni motora bakıp trafiğe kalmadan geri dönmek istiyordum.

Saat on bir buçukta fuar alanına ulaştık. Bu sene motosikletçiler için güzel bir düzenleme yapılmış. Salona girişin önü boş tutlarak burası motosiklet parkı olarak düzenlenmiş. Ayrıca girişteki vestiyere kaskınızı ve diğer ekipmanlarınızı bırakıp (1 TL/parça) fuarı rahat rahat gezebiliyorsunuz. İçeri giriş yaparken Chris için son anons yapılıyordu. Hemen Hall 9'a çıkıp şovun yapılacağı açık alanda yerimizi aldık. Ben makinemi ve 70-200mm lensimi hazırladım. Bu sırada Chris ısınıyordu.

Sonunda gösteri başladı. Ama ne gösteri oldu. Ağzım bir karış açık fotoğraf çektim. Tek tekerler, ön tekerler, gidona oturmalar, sıfır çizmeler daha neler neler... Eğer vaktiniz varsa sırf bu şov için bile fuara gitmeye değer. Hatta fuarı boş verin, gidin Chris'i kendi gözlerinizle canlı izleyin. Yaklaşık 350 fotoğraf çekmişim. Bunların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.  Chris'e özel bir bölüm açmayı düşünüyorum. Ama bu iş Cape Town dönüşüne kalır.

 

Chris Pfeiffer
 

Rekor 115 derece ile ona ait. Bu da sağlam bir açı.
 

Tek kelimeyle muhteşem!
 
 

Biraz "Pan" yapalım
 
 
 
 
 

Chris'in BMW F800R'ı
 

Gösteri sonunda Erdem ve ben, Chris ile fotoğraf çektirip imza aldık. Sonra da fuarı gezmek için tekrar Salon 9'a döndük. Zaten ne varsa Salon 9 ve 10'da var. Alt katta yer alan Salon 11'de ikinci el motorlar sergileniyor.

 

Erdem ve Chris
 

Çil çil BMW cikler
 

Salon 9'da ilk önce Bukefalos'un kardeşlerini görmeye gittik. BMW'nin 2009 yenilikleri,  1300cc lik K serisi (4 silindirli) motoru ve onu kullanan K1200R, K1300S ve K1300GT modelleriydi. Motorun hacmi eskikisine göre 100cc büyümüş. Haliyle güç ve tork artmış. Örneğin benim Bukefalos'un yanına kardeş istediğim K1300R modeli 10 beygir güçlenerek 173 HP olmuş. Tabi motor hacmi 1200cc yi aşınca vergi oranlarından olumsuz etkilenecekler ama K1300R ile virajlarla dans ederken kim düşünür vergiyi :). Tabi alana kadar o kadar euro nasıl bir araya gelir onu düşünüyor insan o ayrı :p.

 

F80C
 

Bukefalos'un kardeşleri: R1200GS Rules
 

K1300GT
 

K1300S arkada K1200S
 

Muhteşem K1300R
 

R1200R
 

Aynada ben :)
 

Insancıl kumanda tuş takımı
 

K1300S
 

BMW'de son olarak sürücü donanımı kısmına uğradık ama Rally ceketlerde indirim olmadığını görünce kös kös Honda'ya yollandık.

Honda'nın 2009 yenilikleri CBR600RR, CBR1000RR, DN01 ve VFR800. Bunlar içinde en ilginç motor DN01. Ne idiüğü belli olmayan şekilsiz bir şey. Scooter mı, tur motoru mu, yoksa çopır mı belli değil. İki silindir, 650 cc motoru var. Değişik bir şey ama ben beğenmedim. Spor modellerin renkleri çok güzeldi. Özellikle mavi jantlı 600RR'a hasta oldum.

 
 

Sevimli PS150i'nin yeni rengi
 

DN-01
 

DN-01
 

Kız gibi VFR 800
 

CBR600RR
 

CBR1000RR nam-ı diğer Fireblade
 

Honda'dan sonra aynı salondaki Suzuki'ye uğradık. Burada da yeni model spor bir motosikletti: GSXR6001. Erdem motoru çok beğendi. Zaten ne kadar beğendiği aşağıdaki fotoğraftan da belli oluyor. Ayrıca GSX600F modeli de Fazer'a iyi bir rakip olacak gibi duruyor.

 

Suzuki standı
 

Suzuki GSX R600
 

Hayabusa
 

GSX 650F
 

Güzel bir Fazer alternatifi (17.490 TL)
 

İtalyan kızlarımız
 
 

Harley (Hiç ilgim yoktur ama markaya hürmetten koyalım bir foto :))
 

Suzuki'yi arkamızda bırakıp Salon 10'un yolunu tutuyoruz. Aradaki boşluğa Harley Davidson yerleşmiş. Şöyle bir bakıp durmadan devam ediyoruz. Daha o kadar ihtiyarlamadık :). Şimdi ne alakası var diyenler olabilir ama oldum olası sevemedim çopır olayını.

Yamaha'nın yeni modelleri Tmax ABS, V Max, XJ6, JX6 Diversion ve R1 fuarda yerlerini almıştı. Yeni R1 süper. 15 santim kısa olsam bu tip motor kullanmak isterdim ama bu boyla üzerlerine oturduğumda komik oluyor. Zaten ben de sığmıyorum, rahatsız oluyorum. Neyse belki Selçuk ZX12'sini arada ödünç verir :).

XJ6 Diversion için gücü kısılmış, torku yayılmış light Fazer da diyebiliriz. Honda CBF600'ün rakibi olmuş. Tipi yerinde, temiz bir motor.

 
 

T Max ABS
 

X-Max 250
 

Yeni R1
 

Çok güzelsin
 

XJ6
 

XJ6 Diversion (18.250 TL)
 

XJ6 Diversion
 

Yamaha V Max: 1678cc + V4 + 200HP = 27.500 Euro
 

Son olarak Kawasaki standına uğruyoruz. Burada da yeni modellere bakacağım ama her motorun üzerinde bir manken olunca ben fotoğraf çekmekten vazgeçtim. Zaten kriz fuarı da vurmuş, hiç güzel manken göremedik :). Şöyle genel bir panaromik fotoğraf çekip buradan da ayrıldık. Bir de saçma sapan dans grubuna dayanamazdık. Yani elinde kurdeleyle dans eden bir şişkonun motor fuarı ile ne alakası var anlayamadım.

 

Kawasaki standı
 

Sonuç olarak gezdiğim en sönük motosiklet fuarıydı. Zaten standlardaki insanların yüzü de asıktı. Türkiye'de hala hobi olarak görülen motosiklet krizden epey yara alacak gibi görünüyor. Ama Chris süperdi. Ayrıca bizim seyredemediğimiz bir de motocross gösterisi yapılacaktı. Bizim şansımıza iptal edildi. Diğer gösterinin saati de bize uymayınca fuar gezimizi sonlandırdık.

Not: Cumartesi - Pazar Kenan Sofuoğlu gösteri yapacakmış. Gösteri saatleri ve fuar ile ilgili ayrıntılı bilgi için  www.motoplus.org adresine bakabilirsiniz.

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın
 Yayın Tarihi: 05 Şubat 2009

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.