Motoshow Motosiklet Fuarı İzlenimlerim

30 Mart 2006

Fuar bu sene Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenleniyor. Fuarı ilk gün ziyaret etme kararı almıştık. Tahir on iki civarı bizim ofise geldi. Ufak bir lastik problemini çözüme kavuşturup yola koyulduk. Ama bu sorunu çözerken benim fotoğraf makinesi Toyota'da kaldı. Fotoğrafları Tahir çekecekti. Selçuk'u Etiler'den alacaktık. Sabahtan beri şakır şakır yağmur yağıyordu. Trafik felç olmuştu. Köprüyü yaklaşık 45 dakikada geçebildik. Selçuk'u alıp yola koyulduk. Trafik fuar alanına kadar devam etti.

Fuar iki salonda düzenleniyordu. Biz hemen BMW'nin bulunduğu salona girdik. Bizi K1200S karşıladı.

 

BMW K1200 S

 

Fakat ben en çok yeni Adventure'yi merak ediyordum. Hemen GS lerin yanına gittim. İlk gördüğüm Adv nin tepesine kuruldum. Sele yüksekliği 1200GS'e göre yüksek. Sanırım en yüksek konumda 110mm daha yüksek. Depo tam 33 litre. Kuru ağırlığı ise 223kg. Hala Varadero'dan ya da muadillerinden oldukça hafif. Motor koruma, elcik koruma ve yüksek cam standart. Benim üzerine bindiğim resimdeki motorda ekstra olarak sis farı, yan çanta taşıma demiri, elcik ısıtma vardı. Hediyesi 18.630 Avroydu. Bu fiyat, hükümetin yaptığı ÖTV zammından sonra ne olur bilemiyorum. Peşin fiyatına 17 ay sıfır avro kredisi kullanabiliyorsunuz. Peşin verirsem ne olur dedim 1000 Avroluk hediye çeki veriyorlarmış. Eyvallah deyip diğer BMW'ciklere bakmaya gittim.

 

R1200GS Adventure

 

R1200GS

 

R1200GS Adv.

 

Selçuk ciddi bir incelemede

 

İnceleme tüm ciddiyetiyle hala devam ediyor

 

R1200GS Adv. - Polis Motoru

 

Gelelim BMW bir diğer yeni modeline: K1200GT. Eski GT epey güzelleşmiş ve güçlenmiş. Tam 150 beygir gücünde. Arka çantalar standart. Oldukça rahat bir oturma pozisyonu var.

 

K1200GT

 

K1200GT

 

BMW'nin fuarda sergilediği üçüncü yeni modeli ise F800ST. Bir de kardeşi F800S var. Ben ikisini bir model olarak söylüyorum. F serisi ucuz yollu bir BMW sayılır. Şaft yerine kayış kullanılmış. Paralever ve telelever ise kullanılmamış. ABS standart. Tuğrul çok beğendi ama ÖTV öncesi 20.000 YTL olan fiyatı fazla geldi.

 

F800ST

 

BMW'den sonra Honda standına gittik. Orada Honda Eğitim'den Çağrı ve Murat hocaları gördük. Zaten fuar alanının önünde bizim eğitim Hornet'lerini görünce heyecanlanmıştım.

Honda'da yeni model olarak CBF1000, CBR1000RR, Deauville dikkat çekiyordu. Özellikle Deauville uzun yol yapanlar için ideal bir motosiklet. Ayşe Şule Bilgiç'in Deauville sürüş izlenimlerini daha önce sitede yayınlamıştım. Gelmişken Varadero'ya da binelim dedik. Ama GSA'dan sonra binmek hataymış. Kalitesi yavan geldi.

 

CBF1000

 

Varadero

 

2006 CBR1000RR

 

Aprilla satandını tam iki salonun ortasına kurmuş. Meraj ettiğim tek Aprilla modeli olan yeni Pegaso Strada'yı aradı gözlerim. Oldukça sıkışık standtta yakışıklı Strada'yı buldum bulmasına da üzerine binmek oldukça zor oldu. Hemen önündeki Capanord yüzünden motoru tam doğrultamadım. Yeni yüzü, teknolojik ve güvenli motoruyla tek silindir endurocular için iyi bir alternatif.

 

Aprilla Pegaso Strada

 

Strada

 

Honda'dan sonra diğer bir Japon firması olan Yamaha'ya geçtik.

 

Yamaha R6

 

Çevir çevir bitmez

 

Yamaha'da yeni R6 standın gözdesiydi. Devir göstergesi 20000 d/d yı gösteriyordu. Çok agresif bir dizaynı var. Kuvvetle muhtemel sürüşü de öyledir. Diğer bir yeni model de FZ1. Yani 1000'lik Fazer. FZ6'nın yeni model kafasını almak yerine eski Fazer'ın yenilenmiş versiyonuydu. Bana yüzü biraz eski geldi. Oturma pozisyonu benim için güzeldi. Yolcu koltuğu da rahatmış. Tuğrul test etti. ABS yok ama önümüzdeki aylarda ABS'li modeller de gelecekmiş.

 

Fazer Artçı Testi

 

Fuarda beğenmediğim motorlardan biri de Yamaha FJR idi. Hantal, tipsiz bir model. Pan bundan çok daha yakışıklı bence. Her şey beygir demek değil. Ama bu sınıfta yeni BMW K1200GT'yi tek geçiyorum. Fiyat/performans derseniz o zaman yine Pan derim.

 

FJR1300

 

Gelelim 4 Japon silahşörden bir tanesi olan Suzuki'ye. Eurosport'ta çoktandır reklamlarını gördüğüm GSX-R1000 ve GSR 600 ü yakından görme şansı elde ettim. GSR oldukça şık bir motor. Önü FZ6'yı andırsa da arkası kendine özgü. Göstergeleri çok hoşuma gitti.

 

Suzuki GSX-R1000

 

Suzuki GSR 600

 

Suzuki GSR 600

 

Suzuki'den sonra son Japon silahşörümüz olan Kawasaki'ye gittik. Bir Kawasaki sahibi olarak gördüğüm manzara beni üzdü. Ne yazık ki bu sene de çok az bir yer kiralanmış ve motorlar sıkışık pozisyonda sıralanmış. Ne rahat rahat gezilebiliyor ne de fotoğraf çekilebiliyor. Kawasaki'nin son bambası olan 200 betgirlik ZZR1400 dönen platformda yerini almış. Bana göre son derece gereksiz bir motor. Ağır, çirkin, rahatsız.  Selçuk da pek haz etmedi. O hala ZX12'sini özlüyor.

 

Kawasaki ZZR1400

 

2006 model ZX10 lar da fuarda yerlerini almışlardı. Kafası ve kuyruğu yenilenen ZX10 da egzozlar sele altına alınmış. R1 kadar güzel olmasa da RR dan güzel olmuş yeni egzozlar.

 

Kawasaki ZX10

 

Kawasaki ZX10

 

Önemli satış rakamları beklenen ER6 serisini ben beğendim. ABS opsiyonlarının da olması güzel. Zaten yeni motor alırsam ABS olmazsa olmazlarımdan. f modeli epey kapalı. Bizim halk genelde grenajlı model sever. Ben çıplak sevdiğim halde f modelini daha çok beğendim. Ama birleşim noktalarının işçiliği kötüydü. Ya motorlar alel acele toplanmış ya da parça birleşim noktalarına Kawasaki gereken özeni göstermemişti.

 

Kawasaki ER-6n

 

Kawasaki ER-6n

 

Kawasaki ER-6f

 

Harley

 

Son durağım Demaks Motor. KTM, Ducati, Triumph gibi elit markaların distribitörü olan Demaks Motor fuara 50000 avroluk Ducati 999R'ı da getirmiş. Biz esas oğlan olan KTM'ye dönecek olursak, yeni 990 fuarda yerini almıştı. Yanında da büyük abisi 990Adv. 990 enjeksiyon ve ABS ile donatılan ilk KTM modeli. Benim pek hoplamak ve zıplamakla işim olmadığı için bana pek hitap etmiyor. Benim gezi koşullarım için GS ideal.

 

Ducati 999R

 

Ducati 999R

 

KTM 990 Adventure

 

KTM Super Duke

 

Bir fuarı daha burada noktalamış olduk. Fuara damgasını ÖTV zammı vurdu. Cuma sabahı sektöre bomba gibi düşen bu haberden sonra fuarın tadı tuzu kalmamış zaten. Buradan bir kere daha hükümete sevgilerimizi gönderiyoruz.

 

Polaris ATV

 

Haber Tarihi: 5 Nisan 2006