MOTOSHOW'07

28 Mart 2007

Bir motosiklet fuarı daha geldi çattı. Eskiden herkes motorunu fuardan alırdı. Ama artık fuar fiyatı diye bir şey kalmadı. O yüzden fuarların artık eski coşkusu (bence) yok. Yine de hem Bukefalos'un fiyatını öğrenmek hem de satın almak istediğim Vespa'yı yakından incelemek için fuarı gitmeyi düşünüyordum. Ahmet de Pazartesi arayıp, "Çarşamba VIP girişi yapabiliriz" deyince fuara gitmek farz olmuştu. VIP ve basın günlerinde hem fazla kalabalık olmuyordu hem de motorların hepsine rahat rahat oturabiliyordunuz. Mankenlerin size verdiği pozlar da işin kaymağı oluyordu.

Salı öğleden sonra Ahmet'le telefonlaşıp öğlen ikide fuara gitmeyi kararlaştırdık. Öğleden sonra benim başım dönmeye, kemiklerim sancımaya başladı. Ne oluyoruz derken beş buçuk gibi eve geçtim. Bir aspirin alıp yorganı kafama çektim. Sırıl sıklam terlemiş bir şekilde uyandım. Midem de bulanmaya başlamıştı. Baş ağrısı dayanılır gibi değildi. Biraz su içip tekrar yattım. Gece de bir kaç kez terleme nöbeti geçirdim. Doğru düzgün uyuyamamıştım.

Çarşamba sabahı çok zor kalktım. İşe gitmemeye karar verdim. İyi olursam öğlen fuara gidecektim. Sıcak bir duş aldım. Biraz kendime gelmiştim. Önce grip oluyorum sandım ama ne boğaz ağrısı ne de burun akıntısı vardı. Sadece ateş ve baş, vücut ağrısı...

Saat iki gibi evden çıkıp Ahmet'i aldım. Bir yere uğrayıp kumaş bıraktık, oradan ver elini fuar. Yol nispeten açıktı. Fuar alanına rahatça ulaştık. Biz otomobili park ederken yandaki SUV dan Acun indi. Ahmet Arzu Ablayı arayıp hangi kapıya gideceğimizi öğrendi. Boynumuza kimlikleri takıp içeri girdik.

Montlarımızı Mutluhan'ın dolabına emanet edip fuarı gezmeye başladık. Korlas'ta Acun'u tekrar gördük. Ahmet de ilerde almak istediği Suzuki GSX R 1000 modelini inceledi. ZX10 R dan sonra bir de bunu denemek istiyormuş.

 

Ahmet motoru keserken

 

Suzuki'de fazla yenilik yoktu. DL modellerine ABS opsiyonu koymuşlar. Onun dışında da başka bir şey ben göremedim. Suzuki'den Yamaha'nın standına geçiyoruz. Burada bizi yeni R1 karşılıyor. 12500 d/d 189 HP ve sadece 177kg çekiyor. Oldukça vahşi görünüyor ve eminim göründüğü kadar da vahşi gidiyordur. Daha fazla bilgi isteyenler Yamaha'nın sitesine bakabilirler. Ben en çok FZ1 modelini beğendim. Her ne kadar o sınıfta BMW K1200 R ı tek geçsem de bu da şık ve güçlü bir motor.

Bir köşede duran scooterlar dikkatimi çekti. İri olanları pas geçip ufaklığın birinin üstüne oturdum. Dizlerim kurtarmadı. Anlaşılan Honda Dylan'dan daha küçükmüş bu. Zaten tipini ve garip adını da beğenmedim.

 

Ahmet Yamaha Testinde

 

Yeni R1

 

Fazer 1000

 

FZ1

 
 

Bu modele sığmadım

 

Yamaha'nın diğer bir yeniliği de yeni 600 lük Fazer. ABS eklenip biraj makyaj görmüş. Eskisi mi güzel yenisi mi ben karar veremedim. Bu arada Yamaha'nın yakınındaki Alfa Romeo standı ilgimi çekiyor. Motosiklet fuarına otomobil ne alaka getirmişler anlayamadım.

 

Motor fuarında otomobiller

 

Yamaha XT660X

 
 

Yamaha'dan sonra Kawasaki'ye geçiyoruz. Türkiye'de motorla ilgisi olmayanların bile tanıdıkları bir marka Kawasaki. Hala efsane ZZR1100'ün mirasını kullanıyor. Türkiye'de bir türlü hak ettiği distribütöre kavuşamadığından çoğu kimse bu markaya şüpheyle bakıyor. Ben bir buçuk sene Kawasaki Z750 kullandım. Motordan çok memnundum ama servis alanı bir faciaydı. Gerçi Burak Usta çok iyi bir motor ustası ama servis taşınana kadar ortam kötüydü. Satış işine bakan arkadaşlarda oldukça ilgisiz kimselerdi. Neyse biz tekrar fuara dönelim. Kawasaki standı arkalarda bir yerde, çoğu bayi standından daha küçük bir alanı işgal ediyordu. Merakla beklediğim spor touruing 1400 GTR ne yazık ki fuara getirilmemiş. Yeni model olarak Versys ile yetinmek zorunda kaldık. Çift silindirli bu hafif makineler touring için ideal. Bir de şaft olsaymış tam olacakmış.

 

Versys (KLE 650)

 

Versys

 

Kawasaki'de fazla oyalan(a)mıyoruz ve fuarı gezmeye devam ediyoruz. Kişiye özel (custom) motor yapan bir firmanın standını ziyaret ediyoruz. Burada bana hitap eden bir motor yok. Abidik gubidik motorlar var. En düzgünün fotoğrafını çekiyorum. Burada fazla takılmadan Suzuki'ye doğru yürüyoruz.

Suzuki'de Ahmet boş bulduğu bir GSR ye oturuyor ama görevli mankenlerden biri gelip onu kaldırıyor. Neyse en azından ben fotoğrafı çekiyorum. Burada da fazla oyalanmıyoruz. Karşı salona gitmek için koridora çıkıyoruz. Harleylere göz ucuyla bakıp diğer salona giriyoruz.

 

Custom motor

 
 

Tatlı dille Ahmet'i motordan indirme operasyonu

 

Suzuki GSR 600 A (ABS li)

 

GSX R1000

 

Harley

 
 

Ve işte fuarın en güzel standı: BMW. Öncelikle sezonun yenilerini, X serisini ve R 1200 R'ı inceliyorum. X serisi  çok şeker olmuş. Üç değişik versiyonu var. X-Moto, X-Challenge ve X-Country. Fiyatları sormayın. Bu sene fuar indirimi yok. Benim Bukefalos 20000 euro olmuş. 2007 yeniliklerine gelince GS lere Adv lerin yol bilgisayarını koymuşlar. Hem GS lerde hem de Adv lerde lastik basıncını ekrandan kontrol edebiliyorsunuz. Yine her iki modelde de ASC opsiyonu konmuş. Böylece özellikle ıslak zeminlerdeki patinajların ve kuyruk sallamaların önüne geçilmiş. Bu durumu 120km/sa ile yaşamış biri olarak ASC özelliği hoşuma gitti.

R 1200 R a ayrı bir parantez açmak istedim. Bir motor bu kadar mı güzel ve asil olur. Fuardaki 2007 modeller arasında en beğendiğim model bu oldu. K 1200 R  ise hala rüya motorum olmaya devam ediyor. Aslında Bukefalos ile kafa kafaya takaslayabilirim ama onunla Türkiye'de uzun yol biraz eziyet olur.

Gözlerim HP2 ve LT modellerini aradı ama ne yazık ki göremedi. Keşke onlar da getirilip tam kadro fuara girilseymiş.

 

F 800 S

 

Yine En Güzel Stand BMW'nindi

 

X-Moto

 
 

K 1200 R

 

X-Country

 

R 1200 R

 
 

BMW den sonra Vespa'lara bakmaya gittim. Şehir içinde sağa sola giderken kullanabileceğim ufak bir scooter bakıyorum. Vespa gerek kalitesi gerek tarzı ile bana hitap eden bir model. Kendi sınıfının efsanesi diyebileceğimiz bu şık İtalyan ne yazık ki ortalamanın üzerinde bir fiyata sahip. Aşağıdaki fotoğrafta üzerine oturduğum GTS 250 modeli 12000 YTL ye satılıyordu. Bu modelde ABS vardı ABS siz olan model ise 10500 YTL idi. Belki temiz bir ikinci el alırım diye düşündüm.

Bu arada Piaggio da yeni modeli olan MP3'ü Cem Yılmaz ile tanıttı. Biz Cem Yılmaz'ı kaçırmışız ama üç tekerlekli bu ilginç motoru fotoğraflamadan geçmedim.

 

Vespa GTS 250

 

Vespa GTS

 

Piaggio MP3

 
 

Honda standında bizi motosiklet eğitmenlerimiz Çağrı, Can ve Murat Ağabey karşıladı. Yeni Hornet de altın sarısı rengi ile bize tepeden bakıyordu. Çağrı Hoca gidonu ileride ve düşük bulmuş. O daha dik oturumlardan hoşlanıyor. Daha test edememişler ama duruşu oldukça kıvrak bir motor. Sohbet ederken Honda Motosiklet eğitiminin fabrika dışına alınacağını öğreniyoruz. Yeni bir yer arıyorlarmış. Fabrika kapasite arttırıyormuş ve bu sene sonunda fabrikadan ayrılacaklarmış.

Honda'dan ayrılmadan önce Dylan'ın beğendiğim karbon renklisini fotoğraflıyorum. Olmadı Vespa yerine bunu alırım diye düşünüyorum. Hem ucuz hem de Honda.

 

Honda Dylan

 
 

Yeni Hornet: CB 600 F ABS

 

Hornet

 
 

Sağ sinyali kırmışlar

 

Ahmet Kask denerken

 

Son olarak KTM'yi ziyaret ediyoruz. Bu sene Paris-Dakar Rallisi'ne katılan Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın motorları da KTM standında yerlerini almışlardı. Ralliden çıkıp fuara gelmişlerdi sanki. Ama bu motorlara toz toprak yakışıyor. Adeta aksesuarları gibi :).

 

KTM 640 Adv

 

Dakar fatihleri Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın KTM leri

 
 
 
 
 

Ahmet, Özen motorda bir kaç kask denedi. Daha sonra tekrar Mutluhan'a geri dönüp montlarımızı aldık. İbrahim Ağabey ve Arzu Abla'ya veda edip fuardan ayrıldık. Benim başım dönmeye başlamıştı. Anahtarı Ahmet'e verip sağ koltuğa oturdum. Fazla trafiğe kalmadan eve döndük. Sizi diğer fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.

 

Kask denemeye devam

 
 

Küçük egzoza dikkat

 

Kral

 

Fazer

 

Yeni Fazer

 

İki kahve kızım, orta şekerli olacak

 
 

Otomobil fuarından sonra motor fuarında da karşılaştık Katia ile (Her fuarda 3kg daha alıyor)

 
 
 

En güzel Suzuki kızı

 

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Haber Tarihi: 30 Mart 2007


Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.