Red Bull Hava Yarışları ve Sultan Ahmet Fotoğraf Atölyesi

29 Temmuz 2006
 

Aslında Red Bull uçak akrobasi gösterisine gitmek gibi bir fikrim yoktu. Ama karşıda bir işim çıkınca ben de fotoğraf makinemi ve objektiflerimi yanıma aldım. İşimi hallettikten sonra ekipmanlarıma Metro Hayyam'dan güzel bir sırt çantası aldım. Lowepro'nun Mini Trekker modelini tercih ettim. Ne de olsa dağ bayır gezen biri olduğum için sırt çantası ile daha rahat ederim diye düşündüm.

Sirkeci'den Haliç'in içlerine doğru yürümeye başladım. Etraf ana baba günüydü. Haliç Sahili'ni hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Saat 14:30 civarı parkura ulaştım. Parkur eski Galata Köprüsü ile Unkapanı Köprüsü arasında oluşturulmuştu. Uçaklar Unkapı tarafından parkura giriyorlardı. Kocaman balonlarla parkur oluşturulmuştu. Uçaklar bu balonların arasından geçecekti. Fakat saat ikide başlaması gereken etkinlik 2 saat gecikmeli olarak gerçekleşecekmiş. Tabi o sıcağın altında ekipmanlarla beklemek zor iş. Ben de kendimi Fatih'in ara sokaklarına attım. Organizasyona söve söve yürüyordum. Sonra tekrar sahile indim. Sahil tamamen dolmuştu. Trafik felç olmuştu. Ben bu etkinliğin bu kadar çok  insan çekeceğini düşünmemiştim.

Haliç Köprüsüne ulaştığımda saat dördü geçiyordu. Yaklaşık 6 saattir güneşin altında yürüyordum. Uçaklar tepemde dönmeye başladı ama ben geri dönmedim. Olduğum yerden bir kaç fotoğraf çektim sonra tramvaya binip Sultan Ahmet'e gittim. Acıkan karnımı doyurmak için Sultan Ahmet Köftecisi'ne daldım.

Köfteciden sonra 70-200mm objektifimi değiştirip 17-40mm geniş açıyı taktım. Sonra da Sultan Ahmet Meydanı'nı, Sultan Ahmet Camisi'ni ve Ayasofya'yı fotoğrafladım.  Geze geze sahile indim. Vapur sabahki gibi yine çok kalabalıktı. Tarihi yarım adayı biraz da vapurdan fotoğrafladım ama güneş tam karşıdan geliyordu. Haydarpaşa'da inip trenle eve döndüm. Trene çok uzun zamandır binmiyordum, benim için nostalji oldu.

Eve gelir gelmez fotoğraflara baktım. Ne yazık ki uçak fotoğrafları karanlık çıkmış. Ben parlama olmasın diye polarize filtremi kullanmıştım ama 200mm için ışık az gelmiş. Geniş açı ile kullanmak daha iyi olacak. Neyse her şey bir tecrübe. Çeke çeke öğreneceğiz bu işi. Sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.

 

Sahil ana baba günüydü

 
 

Uçakların arasından geçecekleri hava perdeleri

 
 

Düzenli aralıklarla sahile kurulan Red Bull çadırlarından biri

 

Sahil şeridi tribüne döndü

 

Parkur

 

İnşaatların üstüne tünemiş yurdum insanı

 

Bunlar da bir tırın üstüne çıkmışlar

 

Hava gösterileri Türk Bayrağı'nın gökten inmesi ile başladı

 
 

Ve uçaklar gelmeye başladı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galata Kulesi

 

Unkapanı Köprüsü ve dalışa geçen uçak

 
 

Sultan Ahmet durağı

 

Sultan Ahmet

 
 
 
 
 

Sultan Ahmet Meydanı ve Dikilitaşlar

 
 
 

Sultan Ahmet

 
 

El işi yapan dede

 

Sultan Ahmet Ana Kapı

 

Sultan Ahmet Arka Kapı

 

Aya Sofya

 
 
 

Gelin ve damat fotoğraf çektiriyordu

 
 
 

Vapurdan Eminönü

 

Saray Burnu

 

Ters ışık çalışmaları

 
 
 
 

Vapurdan bir enstantane

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Haber Tarihi: 31 Temmuz  2006
 


Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.