47. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU

1. Etap: İstanbul - İstanbul

24 Nisan 2011

 

24 Nisan Pazar günü, 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Sultan Ahmet Meydanı'ndan start aldı. Daha önce gerçekleştirilen turlardan farklı olarak bisikletçiler, 1. Etap olan İstanbul Ayağında, Avrupa'dan Asya'ya geçiş yapacaklar ve Suadiye Sahil Yolunda finish göreceklerdi. Ben de bu parkuru duyduğumda sevinmiş ve hemen Outlook hatırlatma kaydını girmiştim. Gelin görün ki Pazar sabahı kalktığımda aklımda tur mur yoktu. Hatta evde elektrik de yoktu. Halbuki bir gün önce kendimi sucuklu-kaşarlı tost yemeye hazırlamıştım. Söylene söylene sabah koşuma gitmek üzere, aç bir şekilde, yola koyuldum. Ethem Efendi'nin sonunda, polisin yolu kapattığını görünce kafamda bir ışık yandı. Bisiklet Turu bugün başlıyordu ve bu yüzden Bağdat Caddesi ile Sahil Yolu trafiğe kapalıydı. Eve geri döndüğümde kafamda yanan ışığın aksine ama  hala evdeki ışıkların yanmadığını gördüm. Mecburen Nesfit  yedikten sonra Canon 40D ve saz arkadaşlarını yanıma alıp yürüye yürüye Cadde'ye indim.

 

1. Etap Parkuru

Daha Büyük Görüntüle
 


Bağdat Caddesi, Erenköy

 

Bağdat Caddesi araç trafiğine kapalı olduğundan oldukça sessizdi. Aslında 29 Ekim akşamları da trafiğe kapanıyor ama hıca hınç insan oluyor. Pazar sabahı olmasından ötürü çevrede fazla insan da yok. Zaten yurdum insanının spora alakası futbol ile sınırlı olduğundan bu tenhalığı normal karşılamak lazım. Bu arada trafiğin kapanmasından ötürü söylenenler de vardı. Üç beş bisikletçi geçecek diye koskoca yol kapanıp vatandaş mağdur edilir mi, olacak iş mi bu?

 


Öncü göründü

 

Bu üç beş bisikletçinin nerede olduğunu öğrenmek için telefonumdan TRT uygulamasını çalıştırdım. Allah, Steve Jobs'tan razı olsun. Bu iphone olmasa ne yapardık? Evet Bostancı'dan dönmüş bana doğru geliyorlarmış. Güzel bir açı bulup beklemeye başladım. Bir taraftan da kulağım telefonumda, yarış ile ilgili bilgileri alıyordum. Derken motosikletli bir trafik polisi Şaşkınbakkal'da göründü. Demek ki bisikletçilerin geçmesi an meselesiydi. Önce 5 bisikletliden oluşan kaçış grubu gözüktü, bir kaç dakika sonra da ana grup tüm ihtişamıyla geldi. Benim yanımdan hafif bir yokuş inerek geldikleri için oldukça hızlı geçtiler. Epey rüzgar yaptılar diyebilirim.

 


Kaçış Grubu

 


Ana Grup

 

Biraz da Türkiye Turu ile ilgili bilgi vereyim. Bu sene turun 47.'si düzenleniyor. TRT'yi dinlerken Dünya'nın en önemli 10 Yol Tur Yarışından biri olduğunu öğrendim. Diğer önemli turları duymuşsunuzdur: Tour de France, Giro d'Italia, Vuelto a Espana... Bu sene Eurosport da turu canlı olarak yayınlıyor. Yani yaklaşık 120 ülke, Türkiye'nin muhteşem manzaralı Ege ve Akdeniz sahillerini canlı olarak izleyecek.

Tura bu sene, rekor sayıda, 22 ülkeden 176 yarışmacı katılıyor. Katılan takımlardan 6 tanesi profesyonel takım, 14 tanesi profesyonel kıta takımı, iki tanesi de kıta (Türk) takımı. Turda bu sene ilk defa Türk Takımları yer alıyor: Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya - Torku Şeker Spor. Tura daha önceden Kıta Takımımız olmadığı için Türk Milli Takımı olarak katılıyorduk. Türk Kıta Takımlarında yabancı sporcular da yer alabilmekte.

Takımlar ve yarışmacılarla ilgili geniş bilgiyi turun resmi sitesinde bulabilirsiniz. Sizin için, takımların bulunduğu sayfanın linki de koyayım: http://www.tourofturkey.org/2011/TR/Teams

 


Ana Grup

 
 
Yarış Etapları ise şöyle:

1.Etap, 24 Nisan İstanbul "Europe to Asia" 114.1 km
2.Etap, 25 Nisan Kuşadası - Turgutreis 178 km 
3.Etap, 26 Nisan Bodrum - Marmaris 166 km
4.Etap, 27 Nisan Marmaris - Pamukkale 207 km
5.Etap, 28 Nisan Denizli - Fethiye 218.6 km
6.Etap, 29 Nisan Fethiye - Finike 184 km
7.Etap, 30 Nisan Tekirova - Manavgat 138 km
8.Etap, 1 Mayıs Side - Alanya 157.8 km

 


Erenköy - Suadiye Sahil Yolu

 


Finish Çizgisi

 

Biz 1. etaba geri dönelim. Nerede kalmıştık ha evet ana grup Erenköy ile Şaşkınbakkal arasında önümden geçip gitmişlerdi. Bostancı-Kızıltoprak-Suadiye şeklinde 8 tur atıp yarışı Suadiye'de bitireceklerdi. Ben hemen yolun karşısına geçip aradan sahile indim. Bitiş noktasına doğru yola bariyerler kurulmuş. Ben finish çizgisine doğru yürümeye başlamıştım ki bisikletçiler tekrar göründüler. Ben de hemen onları bu sefer Suadiye Sahilinde fotoğrafladım. Bu arada çevrede kuş uçurulmuyordu. Cumhurbaşkanımız ödülleri vereceğinden bordo berelilerden tutun da çevik kuvvete kadar bir sürü güvenlik birimi sahilde yerlerin almıştı. Denizde de sahil güvenliğe ait botlar devriye geziyordu. Bunlara ait fotoğrafları da aşağıda görebilirsiniz.

 
 
 
 

Ana grup geçtikten sonra ben tekrar caddeye yürüdüm. Bu sefer Boyner'in oraya çıktım. Bisikletçiler tempolarını da arttırmıştı sanırım. Kaçış gurubu ile ana grup arasındaki fark da azalmış. Fotoğraf çektikten sonra tekrar sahil yoluna indim. Bu şekilde 3 sefer yaptıktan sonra son kez sahile indim. hem yorulmuş hem de terlemiştim. Kafamdan şıpır şıpır ter damlıyordu. Kapşiyonumu kafama çekip Suadiye Oteli'nin önüne doğru yürümeye başladım. Burası ikmal noktasıymış. Bisikletçiler beslenme çantalarını, su şişelerini buradan alıyorlar. Ekiplerin lojistik faaliyetlerini de fotoğrafladım. Gerçi artık etabın sonuna gelmiştik. Onlar da yavaş yavaş toplanıyorlardı. Bir kez daha bisikletçilerin geçişini fotoğrafladıktan sonra finish çizgisine doğru yola koyuldum. Yolda yalnız değildim. Lojistik görevlileri de toparlanmış takımlarının başarısını desteklemeye finish çizgisine yürüyorlardı. Finish çizgisinde kendime güzel bir yer buldum. İşte bisikletçilerde tekrar göründü. Artık final turuna giriyorlardı.

 
 
 

Güvenlik görevlileri
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yayın Helikopteri
 
 

Pazar Motorcuları
 

Objektif mi teleskop mu?
 

Lojistik görevlileri
 
 
 

Yarşı direktörüne arabayı Ağaoğlu mu vermiş?
 
 
 
 
 
 

Finish noktasına giden lojistik görevlileri
 
 

Yarışın galibi belli oluyor
 

Tekrar iphone TRT uygulamasını çalıştırdım. Garmin takımı çalışmaya başlamıştı. Tyler Farror için güzel bir koridor açmaya başladılar. Caddebostan ışıklardan geçtiklerini görünce hemen kamerama sarıldım. Birazdan etap birincisi belli olacaktı. Ben Garmin takımını beklerken değişik renk formalı bir bisikletçi müthiş bir sprint ile çizgiyi geçti. FAR takımından Andrea Guardini etabı kazanmıştı. Tyler ise ikinci olmuştu. Tabi ben TV'den seyretmediğim için onun atağını göremedim ama sonradan konuştuğum Selçuk bana Andrea'nın müthiş bir sprint yaptığını anlattı. "O mesafede, o tempoda nasıl pedal çevirdi çok şaşırdım" dedi.

Yarışın ilk üçü söyle oluştu:

1. GUARDINI Andrea, FAR
2. FARRAR Tyler, GRM
3. VAN HUMMEL Kenny R., SKS

 

İstanbul etabının galibi
 
 

Andrea Guardini (Farnesa Vini)
 

Yarışın mobil çekim kahramanları
 

Sahil güvenlik botları derviyede
 

Valimiz de buradaymış
 
 
 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ödül töreni için yerini alırken
 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
 

1. olan Andrea Guardini
 
 

Aile fotoğrafı
 

Cumhurbaşkanlığı makam otomobili
 

Yarış bitince tören alanına doğru yola koyuldum. Yarışın naklen yayınlanmasında büyük rol oynayan motorize ekiplerden iki tanesi önümden geçip kaldırıma çıktılar. Oradan da çimlerin üzerinden geçerek lojistik tırlarının bulunduğu park alanına geçtiler. Park alanının soluna da cumhurbaşkanlığı koruma birimlerinin araçları parketmişti. Hepsinin yanından geçerek ödül töreninin yapılacağı yeri çaprazdan gören bir yere konuşlandım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendi adına düzenlenen bu turun ilk etabının ödüllerini de kendi elleriyle verdi. Bana da bu anı ölümsüzleştirmek kaldı.

Cumhurbaşkanı gittikten sonra kalabalık dayavaş yavaş dağılmaya başladı. Eve doğru dönerken Berkan aradı. Haydi antrenmana gidelim dedi. E tamam, zaten yarışı seyredip gaza gelmiştim. Eve ulaştığımda saat biri geçiyordu. Hemen çantamı hazırlayıp Hillside'in yolunu tuttum. Bu sırada KYiPH alarm vermeye başladı. Baktım ekranda "Bisiklet Yarışı @ Cadde" yazısı belirdi. Demek saatini yanlış yazmışım :).

 

Finish çizgisi ve tören alanı
 

Bariyerler toplanmak üzere hizaya sokuldu
 
Gönüllü motorcular
 
Share |
Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.