Bremerhaven

26 Eylül 2005
 

 

Bremerhaven adından da anlaşılabileceği gibi Bremen'in limanı. Yaklaşık 50 - 60 km kuzeyde kalıyor. Bremen'den öğlene doğru yola çıktık. Bir saat sonra aracımızı hayvanat bahçesinin önüne park etmiştik. Önce hayvanat bahçesini gezecek sonra da deniz müzesine uğrayacaktık. Hayvanat Bahçesi yani Zoo am Meer daha çok kutup ve soğuk iklim hayvanlarının bulunduğu bir bahçe. Denizin hemen kenarına kurulmuş. Modern bir dış görünüşü var.

 

Bremerhaven

 

Hayvanat Bahçesi

 

Zoo am Meer

 

Hayvanat bahçesine girer girer girmez bizi kutup ayıları karşıladı. Hayvanat bahçesi iki katlı olarak dizayn edilmiş. Yukarıdan hayvanları karada görüyorsunuz. Bir alt kata indiğinizde ise onları alttan suda yüzerken, oynarken seyredebiliyorsunuz. Özellikle kutup ayısının suda yüzmesini seyretmek çok eğlenceliydi. Çok muazzam bir hayvan. Suda size doğru gelirken ister istemez kendinizi çok aciz hissediyorsunuz. 

 

Kutup Ayısı

 

Aşağıda Yemek Mi Var?

 

Dediğim gibi daha çok soğuk iklimde yaşayan hayvanlar var. Kutup tilkisi de bunlardan biriydi. O kadar güzel bir kürkü var ki anlatamam. Çok şirin bir hayvan. Kim bilir kaç tanesi, süslünün biri giyecek diye, kürkü için katledilmiştir. Penguenler, foklar, ayı balıkları, bir sürü yırtıcı kuş... diğer hayvanlardı. En çok ilgi çeken hayvanlardan biri de pumalardı. Kaldıkları bölüm epey büyük. İki ayrı yerden seyredebiliyorsunuz. Ben yanlış yerden bakıyormuşum. Sonra Volkan öbür tarafa çağırdı. Camın hemen önüne yatmış duruyordu biri. Aramızda sadece 2-3 cm kalınlığında bir cam vardı. Tabi hemen tipik bir geyik döndü Ahmet, Volkan ve benim aramda. Puma ile karşılaşırsan onu dövebilir misin?

 

Kutup Tilkisi

 

Çok Yorulmuşum

 

Dağ Aslanı Nam-ı Diğer Puma

 

Biraz Yüzelim

 

Alt katı da bitirdikten sonra en yukarı çıktık. Burada hayvanat bahçesi ile ilgili hediyelik eşyalar vardı. Yine bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafeterya. Minik Kağan'ın karnı acıkmıştı. Nermin ile dayısı onu yedirirken ben de bir kaç resim çektim. Daha sonra hayvanat bahçesinden çıkıp deniz müzesinin yolunu tuttuk.

 

Tepeden Hayvanat Bahçesi

 

Beslenme Saati

 

Denizcilik Müzesi iki bölümden oluşuyor. Açık hava kısmında bir sürü restore edilmiş irili ufaklı tekne var. Bazılarını bilet alarak gezebiliyorsunuz. Biz tercihimizi denizaltıdan yana kullandık. Kağan Paşa ile beraber denizaltıya girdik. Kapalı alan korkusu olanlara tavsiye etmem. İçerisi oldukça dar. Hele kaldıkları odalar, yemek yedikleri yerleri görmeniz lazım. Kendimi bu denizaltıda düşünemiyorum. İnsanlar aylarca bu ufacık ölüm makinesinin içinde yaşamışlar. Bütün bunları düşünerek denizaltıyı gezdim. Arada hoparlörlerden alarm sesleri yükseliyor. Gemi dalışa geçiyor. İnsan ister istemez heyecanlanıyor. Ama o sırada Kağan'ı dümene yapışmış görünce düşüncelerden kurtulup gülümsüyorum.

 

Açık Hava Müzesi

 

Açık Hava Müzesi

 

Eski Liman

 

Güzel Tekne

 

Çeşit çeşit gemiler

 

Meşhur U-Boot

 

Çok Neşeli Bir Gruptuk

 

Denizaltının İçi

 

Kaptan Kağan Paşa

 

Makine Dairesi

 

Torpido Odası

 

Usta Yoda Ve Öğrenci Jediler

 

Denizaltıdan sonra çevreyi gezmeyi sürdürdük. Daha sonra müzenin ikinci kısmı olan kapalı alana girdik. Kapalı dediğime bakmayın. Çok yüksek tavanlı içinde gemilerin olduğu kocaman bir hangar. Denizcilikle ilgili aklınıza ne gelirse var. Üniformalardan tutun gemi çanlarına kadar... Bir çok ünlü geminin maketleri var. Yine bazı transatlantiklerin kamaralarını aynen yapmışlar. Bazılarının içine girip gezdik.

Bir bölümde de kocaman bir havuz karşıladı bizi. ne olduğunu anlamaya çalışırken arka tarafa geçtik. Orada bir sürü uzaktan kumandalı gemi ve uzaktan kontrol ünitelerini gördük. Ne yazık ki biz gittiğimizde kapanmış. Yarım saat önce gitsek biz de kullanabilirmişiz tekneleri.

 

Kuğularla Hatıra Resmi

 

Deniz Müzesinin İçi

 

Deniz Müzesi

 

Ünlü Gemilerden Hatıra Çanlar

 

Adını Unuttuğum Bir Transatlantik

 

Antik Bir Gemi (Daha Doğrusu Kalıntı)

 

Gemi Başı

 

Gemi Başı

 

Gemi Başı

 

Kaptan Volkan

 

Kaptan Kayıhan

 

Savulun Uçaklar

 

Mini Denizaltı

 

Örnek Bir Gemi Kamarası

 

Araştırma Gemisi

 

Ne İşi Varsa Deniz Müzesinde

 

Uzaktan Kumandalı Tekne Havuzu

 

Uzaktan Kumandalı Gemiler

 

Oldukça büyük olan müzeyi gezmek beni yordu. Bir de kapanma saati yaklaştığından ve her yerini gezmek istediğimden koştura koştura gezdim. En son Frankfurt Otomobil fuarını gezerken böyle yorulmuştum.  Ama görmediğim yeri kalmadı. Müzeden çıkıp Mp3 ve hafıza kartı (MMC) alışverişine çıktık. Ahmet burada mı vermiştim sana garantiyi?

 

Müze Çıkışı

 

Dem Buergermeister Der Freien Hansestadt

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın.
 

Haber Tarihi: 20 Ocak 2006