IAA 2009

26 Eylül 2009

Internationale Automobil Ausstellung ya da bizim bildiğimiz şekliyle Frankfurt Otomobil Fuarı bu sene 17-27 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Avrupa seyahatimdeyken 26 Eylül Cumartesi günü bu muhteşem fuarı ziyaret ettim. Hayatımda gezdiğim en kalabalık fuardı. Özellikle Alman markalarını bulunduğu salonlar hınca hınç doluydu. Öyle ki insan selinden otomobiller gözükmüyor, bu seli yarıp otomobilin yanına gittiğinizde ise gördüğünüz el kadar  kaporta parçası oluyordu. Fotoğraf çekmek o kadar zordu ki bir an bırakıp gitmeyi bile düşündüm. Fuarın kapanış saatine yakın ziyaretçi sayısı azaldı da sizler için bir kaç kare temiz sayılabilecek fotoğraf çekebildim.

Önceliği bu fuarda Dünya tanıtımları yapılan modellere verdim. Mercedes salonundan gezmeye başlayalım.

 

Mercedes salonun girişine galeri havası vermiş
 
 

Mercedes her zamanki salonunda yerini almıştı. Salon derken, kocaman bir binayı kastediyorum. Aynı boydaki salonlarda 10-12 üreticinin yer aldığını gördüm. Salona ana kapıdan girdiğinizde sol tarafta galeri havası verilmiş bir bölüm görüyorsunuz. İleride sağda ise markanın eski ile yeniyi harmanladığı bir bölüme ulaşıyorsunuz. Özellikle ilk otomobil ve ona gönderme yapan 2009 Roadster en çok ilgi çeken ikiliydi.

 
 
 
 

Markanın ve fuarın ağır toplarından olan SLS AMG bu fuarda Dünya'ya tanıtıldı. Eskinin martı kanatlı SL modellerine gönderme yapan bu güzel, 6.3 litrelik V8 motorundan tam 571 beygir üretiyor. Aşk bu olsa gerek. Ama sadece aşk ve para yetmiyor bu otomobile binmek için. O yüksek eşikleri aşmak için biraz da atletik olmanız lazım. Tabi kapalı alan korkunuz varsa cabrio modelini beklemeniz gerek. O zaman martı kanatları olmayacak ama direksiyondaki yıldız size bakarken  gökyüzündeki yıldızları seyredebilmek güzel olsa gerek. Yok cabrioyu beklemem derseniz o zaman da  benim gibi hep ileriye bakacaksınız, arkanızda bıraktıklarınızla ilgilenmeyeceksiniz. SLS AMG benim için fuarın yıldızıydı.

 

SLS AMG
 

SLS AMG
 

SLS AMG
 

E Serisi Estate
 

Markanın diğer bir yeniliği geçen sene tanıtılan E Serisi'nde: E Serisi Estate yine bu fuarla beraber Dünya'ya sunuldu. Yine E sınıfının Coupe modeli de Estate'in yanında yerini almıştı. Ben hala E Serisi'nin buram buram Uzak Doğu kokan arka farlarına takılıyorum.  Bakalım gözlerim ne zaman alışacak.

 

E Serisi Estate
 
 

E Serisi Coupe
 

E Serisi Coupe
 
 

Mercedes Salonu
 

Nerede bu otomobiller
 

Bentley Mulsanne
 

Mercedes'ten çıkıp VW grubunun salonuna gittik. Girişte grubun lüks markası Bentley'in yeni sedanı Mulsanne karşıladı bizi. Markanın yeni amiral gemisi olan Mulsanne (Arnage'in halefi), 505 beygirlik büyük V8 motoruna uygun devasa hatlarıyla ziyaretçilerini etkilemeyi başardı. Gerçi ben fuardaki rengini beğenmedim. Bu sınıftaki tercihim RR'den yana.

 

Bentley Mulsanne
 

Bentley Mulsanne
 
 

Audi R8 Spyder
 

Audi süper spor modeli R8'in yeni Spyder modelini ilk defa bu fuarda sergiledi. R8 tavanından kurtulup benim gibi "yıldız" meraklılarının sevgisini kazandı. Ortada yer alan 5.2 FSI motoru 525 beygir gücünde. Almanya satış fiyatı ise tam 156000 Euro. Fikrimi sorarsanız evet güzel otomobil ama benim gönlüm ille de Porsche der.

 

Audi R8 Spyder
 

Audi R8 Spyder
 

VW'de iki kişilik hybrid L1 modeli oldukça ilgi çekiciydi. Zaten bu fuarda hemen her marka çevreci motor yelpazesini genişletmiş. L1'de 1 litre benzinle 100km gidebiliyormuş. Dünya kaynakları adına güzel bir haber.

VW'de yenilikler hep motor anlamında, herhangi bir yeni kasa yok. Ben Türkiye'ye de yakın zamanda gelen Polo'yu çok beğendim. Hem büyümüş hem de güzelleşmiş. İç mekan kalitesiyle sınıfının liderliğine oynuyor. özellikle 1.6 litrelik dizel motor Türk tüketicisinin gözdesi olmaya aday.

Markanın diğer modellerinde de kullanılacak olan Bluemotion model motorlar da fuarda yerini almıştı. Performansları yükselirken tüketimleri düşürülmüş. Sihirbazlık bu olsa gerek.

 

VW L1
 

VW Polo
 
 

Uzak Doğu otomobillerinin bulunduğu salona girince rahatladım. Diğer salonlara göre in cin top atıyor desek yeridir. Cin demişken geçende  ağzımdan bu kelimeler döküldüğünde yanımdaki arkadaşım gerildi ve "Öyle deme üç harfliler diyeceksin" dedi. Yok artık Ali Sami Alkış. Harry Potter'a, Lord Voldemort'a gitti aklım bir an. Onun için de ismini söylemez "Kim olduğunu bilirsin" derler ya meşhur kitapta. İnsan bilinmeyenden korkar, o yüzden bilime dört elle sarılmak lazım.

Yeniden fuar alanına dönecek olursak Mazda yeni MX5'i sergiliyordu. Oldum olası sevmişimdir bu şirin cabrioyu. Sayesinde diğer markalar da bu sınıfı hatırladı ve SLK'lar, Z3, Z4'ler, TT'ler yollarda dolaşmaya başladı. Ne de güzel oldu. Şu benzini, mazotu su gibi içen, iki araçlık yer kaplayan, hantal SUV'ların yerine yollarda bu tarz otomobiller görmeyi yeğlerim.

 
 

Mazda MX5
 

Kia Sorento
 

Türkiye'de oldukça çok tutulan Kia Sorento da yeni modelinin Avrupa lansmanını Frankfurt'da gerçekleştirdi. Yeni Sorento eskisine göre büyümüş, hatları ise daha keskin ve temiz geldi bana. Biraz Captiva'yı anımsatıyor. Ayrıca 7 koltuk opsiyonu da sunulmuş. Türk tüketicisi tercihini 2.2 litrelik dizel motordan yana kullanacaktır.

 

Kia Sorento
 

Kia Sorento
 

Ford C-MAX
 

Bir başka Dünya lansmanı: Ford C-MAX. Ford'un başarılı Minivan'ı baştan aşağı yenilenmiş. Ben Ford'un son çizgisini çok beğenmiyorum. Gerek Fiesta gerekse Mondeo ilk bakışta gösterişli gibi görünüyorsa da biraz inceleyince gözümü yoruyorlar. Bir iki yıla dizaynı eskimiş, modası geçmiş gibi geliyor bana.

 
 

Ford C-MAX
 
 

Ford Ka
 

Porsche Turbo Cabriolet
 

Sizi bilmem ama Turbo deyince aklıma Porsche, Porsche deyince de 911 Turbo geliyor. Efsane model, yılların eskitemediği yüzüne hafif bir makyaj yaptırıp karşımıza gelmişti. Benim için bir de Boxster var gerisi olmasa da olur. Porsche iyi para kazansa da SUV Cayenne ve yeni spor sedan  Panarema benim hoşuma gitmiyor.

 
 

Panarema 4S
 
 

Panarema
 
 

GT3 RS
 

Bu koridoru abartısız 15 dakikada geçebildim
 

Land Rover Discovery 4
 

Land Rover Discovery 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Share |

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın

Copyright © Kayıhan Zeybek.
 Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki
fotoğraf ve yazılar izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılamaz.