Kömür Dalışı

14 Ağustos 2005

Geçen Pazar yağmur muhalefeti nedeniyle Saroz İbrice dalışını iptal etmiştik. Hatta sonra hava açmış gitmediğimize pişman olmuştuk. Bu hafta sonu meteorolojinin sayfasında hava güzel gözüküyordu. Yine de bazı nedenlerden ötürü benim pek gidesim yoktu. Ama arkadaşları kırmamak için gelirim dedim.

Pazar sabahı beşte kalktım. Hava henüz aydınlanmamıştı. Günler epey kısaldı. Oldum olası erken doğan güneşe bayılırım. Güneşin doğuşunu seyretmeyi  batışını seyretmeye yeğlemişimdir.

Bavulumu akşamdan hazırladığım için kendimi tebrik ettim. Son hazırlıkları da tamamlayıp Tuğrul'un  kapısını açtım. Küçük birader saat neyin kurmamış olacak ki  horul horul uyuyordu. Lambayı yakınca şöyle bir irkildi. Hadi dememle  ayaklandı. Yirmi dakika sonra arabanın yanındaydık. Önce Şimşek'e gidip kahvaltılık bir şeyler aldık. Gerçi sadece simit varmış. Tuğrul da yeşil zeytinli simit aldı. Simitler sıcak sıcaktı ama yeşil zeytinli simit güzel olmuyormuş. Ya da sıcak sıcak tadını alamadık.

Ahmet'i ve arkadaşını alıp Bimex'e gittik. Selçuklar orada bizi bekliyordu. Hep beraber yola koyulduk. Saroz'a çok gitmiştik ama hep İbrice Limanına. Bu sefer değişiklik olsun istemiştik. Keşan'dan sonra Gelibolu'ya doğru devam ettik. Yaklaşık 50km sonra Gelibolu'ya ulaştık. İçine girmeden üst yoldan Gelibolu'yu geçtik. Shell Gelibolu'ya girip biraz alış veriş yaptık. İstasyondan çıkar çıkmaz ilk sağdan Kömür sapağına döndük. Burada herhangi bir tabela yok. Bilmeyenler geçip gidebilirler.

 

Saroz Körfezi, Kuzey Ege

 

Şose, mıcırlı bir yolda yaklaşık 10km kadar ilerledik. Daha sonra yol çatal oldu. Toprak yol Kömür'e gidiyordu. Burada tabela var. 6km kadar da toprak yolda ilerledik. Her taraf toz toprak oldu. Bir kaç kez de hafif hafif dalgasına yanladım. Derken koy gözüktü. Koyun manzarası çok güzeldi. Bir sürü çadır, otomobil vardı aşağıda. Biraz daha indikten sonra biz de onlara katıldık. Ben daha bakir bir koy bekliyordum.

 

Kömür Yolu Topraktan

 

Kömür Limanı (Koyu)

 

Koyun girişi düzensiz park etmiş otomobiller ve sağa sola kurulmuş çadırlarla doluydu. Biraz çevreye bakındıktan sonra Ahmet Bülent Hocayı ve bizim Deniz Feneri ekibini bulmaya gitti. Bülent Hocayı bulmadı ama arkadaşları buldu. Biz de ufaktan eşyaları sahile taşımak için hazırlıklara başladık.

 

Kömür Girişi

 

Selçuk elinde alüminyum güneşlikle geri geldi. Benim karton güneşlikle trampa yapmak istiyormuş. Ben de değiştirdim. Sahil taşlık olduğundan poposu rahat etmedi herhalde. Ben de hazırlanıp bizim grubun oraya hasırı serdim.

 

Sahil

 

Güneş yükselmiş yakmaya başlamıştı. Rüzgar bile sıcak sıcak esiyordu. Farkında değildik ama iyi yanıyorduk. Ben hemen meşhur 12 faktör kremimi sürünmeye başladım. Biraz yatıp kitap okumak istedim ama güneş izin vermedi. Şıpır şıpır terlemeye başladım. Ben de kendimi denizin serin sularına bıraktım. Su çok güzeldi. Geri dönüp maskemi ve paletlerimi aldım. Biraz şinorkel yapıp dalış noktamızı incelemek istedim. Bir müddet sonra üşümeye başlayınca geri dönüp kıyafetimi de giydim.

 

Diyet Bozumu

 

Selçuk da bana katıldı. Beraber bir müddet yüzdük sonra Ahmet bizi çağırdı. Dalış için hazırlanmamız gerekiyordu. Sona kalan dona kalır hesabı malzemelerde sorun yaşadık. Regülatör kalmamış. Sağ olsun gruptan bir arkadaş kendi regülatörünü verdi bana. BC ve regülatör almak farz oldu. Saroz'da her dalışta sorun yaşıyoruz. Ağırlık kemeri de bulamadık taş koyduk BC'nin ceplerine.

 

Isınma Turlarında

 

Bizi Ömer daldıracaktı. Grup ben, Selçuk, Ahmet ve Ömer'den oluşuyordu. Diğer arkadaşlar ise hocayla bire bir keşif dalışı yapacaklardı. İlk suya ben girdim. Selçuk'un yedek regülatörü hava kaçırıyordu. Onun tamir olmasını bekledik. bu arada ben on dakikadır sudaydım. En sonun da Selçuk da yanıma geldi. Ömer de Selçuk'un hemen arkasından sökün etti. Ama Ahmet yoktu piyasada. Ara ki bulasın.

 

Küçük Birader: Tuğrul

 

Adamı bulduk dımdızlak. Bir elbise var üzerinde. Ne tüpü ne de diğer ekipmanları hazır. Bekle bekle deniz çayırı olduk. En sonunda gelebildi. Ben Ömer' le eşleştim Selçuk da Ahmet ile. Sırtüstü epey palet vurup dalış noktasına ulaştık. Dalışa geçtik ama Selçuk'da yine problem oldu. Onlar yukarı çıktı. Sonra tekrar indik. Fazla bir şey göremedik. Her yer çayır çimen. Bir iki tane akya gördüm. Bir ara kristale girdik. 14 derece. Nasıl üşüdüm anlatamam. Ekibe baktım herkesin kolları diken diken. İyi dedim bir ben üşümüyormuşum. Sonra dipten suya girdiğimiz yere kadar gidip yüzeye çıktık. 29 dakika suda kalmıştık. Bende daha 90 bar hava vardı. Erken çıktık diyeceğim ama zaten bir şey de yoktu daldığımız yerde.

 

Çekerken Çekilmek

 

İkinci dalışı yapmamaya karar verdik. Ben malzemeyi Tuğrul'a verdim.  Elbise biraz büyük oldu ama kulübün eski elbiselerinden iyidir. En azından ben  içine hiç işemedim .

 

Seal :)

 

Öğle yemeği olarak sandviç ve kek yedim. Kek çok güzeldi. Sabahki simitlerden Selçuk'a verdim. Söylene söylene yaladı yuttu. Aslı da gözleme yedi ama pek beğenmedi. Zaten görünüşünden anlaşılıyordu çok iyi olmadığı. Biraz daha denize girip dönüş için hazırlanmaya başladık.

 

Her Şey Yolunda

 

Olum Ahmet Hala Gelemedin Deniz Çayırı Yaptın Bizi

 

Aloo Kime Diyorum Bırak Poz Vermeyi De Yanımıza Gel

 

Ben Gidiyorum Arkadaş Sıkıldım Beklemekten

 

Ceza Olarak Tüp Kurulumu Yazdık Ahmet'e

 

Şirine Dalışa Hazır

 

Dönüşte Shell'den benzin alıp tozdan, topraktan tanınmayacak hale gelmiş olan Toyota'yı yıkattık. Otomatik yıkama makineleri umduğumdan daha iyi yıkadı arabayı. Ben de çek çekle camları sildim oldu bitti. Dönüş yolu çileli oldu. Sabah üç buçuk saatte gelmiştik. Dönüş altı saat sürdü. Bir daha Saroz'a beni çağırmayın dedim. Okullar açılmadan gitmem o yola bir daha. Eve geldiğimde saat ondu. Güzel bir duş alıp erkenden yattım. 

 

Saroz

 

Diğer gezi hikayeleri için buraya tıklayın
 

Haber Tarihi: 16 Ağustos 2005