KAYI'NIN SEYİR DEFTERİ

16 Temmuz 2007, Çarşamba

Petrol İşleri

Valla Kanyonu dönüşü zift içinde kalan sevgili motorum Bukefalos'u Pazartesi sabahı yıkamacıma bıraktım. Öğlen ne yapıyorlar diye kontrole gittiğimde, mazot ile ziftin çoğunu söktüklerini görüp sevindim. Bilmeyenler için söyleyeyim zifti çıkarmak için mazot ya da gaz yağı kullanılıyor. Önce mazot ziftli yerlerin üzerine püskürtülüyor. Mümkünse sıcak bir yerde bekletilip basınçlı suyla yıkanıyor. Tabi Bukefalos'un kaportası yok, her yeri boru. O yüzden ince işçiliği çok.

Akşam üzeri spora gittiğimde motoru göremedim. Meğer mazot kokusundan millet rahatsız olmuş, onlar da ite ite koca motoru açık parka çıkarmışlar. Son bir kez daha yıkanacakmış.

Spor çıkışı pırıl pırıl parlayan Bukefalos beni karşıladı. Tam 4 kez mazotlanıp yıkanmış. Temizliğinde emeği geçen arkadaşlara teşekkür edip, küheylanıma atladım. Park çıkışı frenlere asıldım ama o da ne frenler tutmuyor. Daha doğrusu az tutuyor. Muhtemelen mazot etkisi dedim kendi kendime. Lastikler de kayabilirdi. Eve kadar temkinli bir şekilde gittim. Motoru parkettim. Eve gidince paçalarımın ve ayakkabılarımın mazot koktuğunu gördüm. İki üç gün motora binmeme kararı aldım.

Dün şirketten çıkınca eve gidip Zorro'yu alacaktım. Malum Buke mazot kokuyor. Ama o da ne Zorro çalışmam diyor. Yaklaşık beş gündür kullanmıyordum. Benzin ışığı yanınca biraz fazla gezmişim. Muhtemelen sıcaklarda borulardaki benzin de buharlaştı. İlk defa benzini bitiyordu Zorro'nun. Mecburen onu park yerinde bırakıp (ama iyi yerde bitmiş:) kokulu Bukefalos'a atlıyorum. Spor dönüşü deposunu ağzına kadar doldurdum ki ertesi gün Zorro'ya takviye yapabileyim.

Bu sabah şirkete gelirken benzin takviyesi yapacaktım ama üşendim. Onun yerine öğle yemeğinden sonra sağanak yağmur altında  takviyeyi gerçekleştirdim: Önce Bukefalos'u Zorro'nun yanına götürdüm. Sonra Bukefalos'un sifon denen pompalı hortumu (bu sifonu iki sene önce almıştım ama kullanmak bugüne kısmet oldu. Selçuk ile gittiğimiz bir gezide o zamanki motorum Kara Kız benzin sıkıntısı yaşayınca yana yıkıla hortum bulmuş ve ağzımla benzini çekmiştim. O olaydan sonra benzin tadı hoşuma gitmediğinden bu pompa sifonu almıştım.) ile  depodan depoya 4-5 litre benzin aktardım. Bu arada benzin hortumunu geri çıkarırken sağım solum benzin oldu. Alıştık nasıl olsa 3 gündür petrol ile haşır neşir olmaya. Neyse sonuçta operasyon başarıyla bitirildi. Zorro tık diye çalıştı. Ben de ıslanmış ve benzinlenmiş elbiselerimi değiştirmeye eve çıktım.

Yayın Tarihi: 16 Temmuz  2008