KAYI'NIN SEYİR DEFTERİ

 

28 07 2011

Zumba Fitness Party @ Hillside City Club Trio

26 Temmuz akşamı Hillside CC Trio'da Zumba Fitness Party etkinliği düzenlendi. Bilmeyenler için Zumba ile ilgili kısa bilgi vereyim: Zumba, 1990 yılında Kolombiyalı fitness eğitmeni ve koreograf Beto Perez tarafından bulunmuştur. Üstelik hikayesi de ilginç. Beto bir gün aerobik sınıfına geldiğinde her zaman kullandığı müzikleri unuttuğunu fark ediyor. O da yanında olan salsa ve merengue kaseti ile latin dans figürleri eşliğinde dersini icra eder. Sınıfın coşkusunu görünce de adını Zumba koyduğu bu dersi vermeye başlar. Bundan 20 sene sonra günümüzde Zumba artık milyonları peşinden sürükleyen bir akım. Latin şarkıları ve latin figürleri eşliğinde yapılan bu yüksek enerji seviyeli derslere özellikle kadınlar bayılıyor. Amerika seyahatimiz boyunca bir çok spor salonunda Zumba afişlerine rastladık. Özellikle doğduğu yer olan Miami'de Zumba yapmayan yok gibi.

Türkiye'ye Zumba, benim de üyesi olduğum, Hillside City Club tarafından getirildi. Bizzat Beto Perez İstanbul'a gelip Hillside eğitmenlerine Zumba'yı öğretti. Didem de 2009 yılında ilk Zumba sertifikasını aldı. 2010 yazında ise bu sefer  Maria (Zumba'nın baş eğitmenlerinden) İstanbul'a gelerek ders verdi. Didem böylece Zumba Basic 2 sertifikasına kavuşmuş oldu. Tabi eğitim hiç bir zaman bitmiyor. 2011 Zumba Convention için Temmuz ayında Didem Orlando'ya gitti ve 4 gün süren bu kongrede iki tane yeni sertifika aldı: Zumbatomic ve Zumba Toning.

Zumba'nın ana sloganlarından biri de her dersin ayrı bir parti şeklinde geçmesi. Bunu bir kaç derse girdiğinizde anlıyorsunuz. Ben dışardan izleyen biri olarak insanların çok eğlendiğini gözlemliyorum. Üstelik bu kadar eğlencenin üzerine bir saatte 500-600 kalori harcıyorsunuz. Bundan iyisi can sağlığı.

Evet biz partimize geri dönelim. Hillside Trio Zumba Fitness Party'i havuz başında gerçekleştirdi. Ses ve ışıklandırma çok güzeldi. Misafirler için her şey düşünülmüştü. Kendimi meyve salatalarının arasında buldum. Akşam çok güzel geçti. Dersin sonunda bütün misafirlerin yüzlerinde kocaman bir gülümseme vardı. Tabi benim için gecenin yıldızı Didem oldu. Makyajıyla, saçıyla, kostümüyle tam bir Zumba Kraliçesiydi. Ama ondan da önemlisi kalbimin kraliçesi.

Bir sonraki partinin Eylül ayında yapılması planlanıyormuş. Daha fazla haber, fotoğraf ve videoya Zumba with Didem isimli Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

Share |