KAYI'NIN SEYİR DEFTERİ

28 Temmuz 2007, Pazartesi

Disk Fren Cefası

Red Bull Geç Kalma organizasyona katıldıktan sonra gaza gelip Yeşil Bisiklet'ten disk fren aldım: Avid Juicy 3. Küçüklüğümden beri bisikletimin tüm ayarlarını kendim yaparım. Jant akordu hariç, o beni çıldırtıyor. Zaten Yeşil de kalabalıktı, diskleri taktırmak istesem bugün bırak 2 gün sonra gel al bisikletini diyeceklerini bildiğimden, ön ve arka disk setlerini alıp eve gittim. Akşam da o hevesle yeni frenlerimi bisiklete monte ettim ve ayarlarını yaptım. Her iki disk de balatalara hafif sürtüyordu. Biraz binip sert frenler yapayım sonra ince ayar yaparım diye düşündüm. Bu olay yaklaşık bir ay önce gerçekleşti.

İkinci hafta kendimce bir kaç ayar yaptım fakat hala disk balatalara  sürtüyordu. Ön disk arkaya göre daha fazla sürtüyordu. Üçüncü hafta yine ince ayarlarıyla oynadım. Bu sefer arka diskin sürtmesi ihmal edilecek duruma gelmişti ama ön hala beni rahatsız edecek kadar sürtüyordu. Öyle ki bisiklet akmıyor, sürekli bir  sürtünme ile karşı karşıya kalıyordu. Sanki sürekli yokuş çıkıyordum.

Bu hafta sonu kafaya koymuştum; disk işini halledecektim. Tekerlerin ikisini de çıkardım. Orta milleri hassas bir şekilde yeniden ayarladım. Tekerleri iyice yerine oturtup milleri güzelce kilitledim. Evet arka disk artık hiç bir yere sürtmüyordu. Ön disk ise hala bana zorluk çıkarıyordu.

Dün akşam Hillside dönüşü Bauhaus'a uğradım. 1mm kalınlığında pullar aldım. Bu artık son umudumdu. Eve gelince beni bir sürpriz bekliyordu. Pullar vidaya küçük gelmişti. Ben de evde kauçuk sağlam bir bant parçası buldum. Sanırım GPS cihazımı gidona bağlarken kullanılan bant. Ben de pul yerine bunu kullanmaya karar verdim. Önce uygun şekilde kesip, ortalarını kemer delik açıcısı ile (bu arada kemerlerinize uygun fiyata delik açılır :) deldim. Balata kısmını ön maşadan uzaklaştırmak için bu kauçuk parçalarını kullanarak balataları ön maşaya sabitledim. Ön freni üç beş kere pompalayıp kaliperin vidalarını sıktım. Evet, artık yukardan baktığımda disk her iki balataya da eşit uzaklıkta duruyordu. Tekeri döndürdüm ve yine o uyuz ses. Bu sefer oldukça azalmıştı ama hala kesilmedi. Ya disk yamuk ya da ön jantın akordu bozuk. Ama kesin bir şey varsa benim sinirler epey hırpalandı. Hani disk frenleri söküp, eski güzel V-frenlerimi takasım geldi. Son bir şans olarak bisikleti Yeşil'e götüreceğim. Bakalım halledebilecekler mi?