Motoshow Motosiklet Fuarı İzlenimlerim

30 Mart 2006

Fuar bu sene Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenleniyor. Fuarı ilk gün ziyaret etme kararı almıştık. Tahir on iki civarı bizim ofise geldi. Ufak bir lastik problemini çözüme kavuşturup yola koyulduk. Ama bu sorunu çözerken benim fotoğraf makinesi Toyota’da kaldı. Fotoğrafları Tahir çekecekti. Makinenin tarih etiketi açık olduğundan tüm fotolar damgalı inek misali çıktı. Selçuk’u, Etiler’den alacaktık. Sabahtan beri şakır şakır yağmur yağıyordu. Trafik felç olmuştu. Köprüyü yaklaşık 45 dakikada geçebildik. Selçuk’u alıp yola koyulduk. Trafik fuar alanına kadar devam etti.

Fuar iki salonda düzenleniyordu. Biz hemen BMW’nin bulunduğu salona girdik. Bizi K1200S karşıladı.

BMW K1200 S

Fakat ben en çok yeni Adventure’yi merak ediyordum. Hemen GS lerin yanına gittim. İlk gördüğüm Adv nin tepesine kuruldum. Sele yüksekliği 1200GS’e göre yüksek. Sanırım seleleri aynı konumdayken 40mm daha yüksek. Depo tam 33 litre. Kuru ağırlığı ise 223kg. Hala Varadero’dan ya da muadillerinden oldukça hafif. Motor koruma, elcik koruma ve yüksek cam standart. Benim üzerine bindiğim resimdeki motorda ekstra olarak sis farı, yan çanta taşıma demiri, elcik ısıtma vardı. Hediyesi 18.630 Avroydu. Bu fiyat, hükümetin yaptığı ÖTV zammından sonra ne olur bilemiyorum. Peşin fiyatına 17 ay sıfır avro kredisi kullanabiliyorsunuz. Peşin verirsem ne olur dedim 1000 Avroluk hediye çeki veriyorlarmış. Eyvallah deyip diğer BMW’ciklere bakmaya gittim.

BMW R1200GS Adventure
R1200GS
Tahir ve R1200GS Adv.
Selçuk ciddi bir incelemede
İnceleme tüm ciddiyetiyle hala devam ediyor
R1200GS – Polis Motoru

Gelelim BMW bir diğer yeni modeline: K1200GT. Eski GT epey güzelleşmiş ve güçlenmiş. Tam 150 beygir gücünde. Arka çantalar standart. Oldukça rahat bir oturma pozisyonu var.

K1200 GT
K1200 GT

BMW’nin fuarda sergilediği üçüncü yeni modeli ise F800ST. Bir de kardeşi F800S var. Ben ikisini bir model olarak söylüyorum. F serisi ucuz yollu bir BMW sayılır. Şaft yerine kayış kullanılmış. Paralever ve telelever ise kullanılmamış. ABS standart. Tuğrul çok beğendi ama ÖTV öncesi 20.000 YTL olan fiyatı fazla geldi.

F800ST

BMW’den sonra Honda standına gittik. Orada Honda Eğitim’den Çağrı ve Murat hocaları gördük. Zaten fuar alanının önünde bizim eğitim Hornet’lerini görünce heyecanlanmıştım.

Honda’da yeni model olarak CBF1000, CBR1000RR, Deauville dikkat çekiyordu. Özellikle Deauville uzun yol yapanlar için ideal bir motosiklet. Ayşe Şule Bilgiç’in Deauville sürüş izlenimlerini daha önce sitede yayınlamıştım. Gelmişken Varadero’ya da binelim dedik. Ama GSA’dan sonra binmek hataymış. Kalitesi yavan geldi.

CBF1000
Varadero
2006 CBR1000RR

Aprilla standını tam iki salonun ortasına kurmuş. Gözlerim, merak ettiğim tek Aprilla modeli olan, yeni Pegaso Strada’yı aradı. Oldukça sıkışık standda yakışıklı Strada’yı buldum bulmasına da üzerine binmek oldukça zor oldu. Hemen önündeki Capanord yüzünden motoru tam doğrultamadım. Yeni yüzü, teknolojik ve güvenilir tek silindir motoruyla endurocular için iyi bir alternatif.

Aprilla Pegaso Strada
Strada

Honda’dan sonra diğer bir Japon firması olan Yamaha’ya geçtik.

Yamaha R6
Çevir çevir bitmez

Yamaha’da yeni R6 standın gözdesiydi. Devir göstergesi 20000 d/d yı gösteriyordu. Çok agresif bir dizaynı var. Kuvvetle muhtemel sürüşü de öyledir. Diğer bir yeni model de FZ1. Yani 1000’lik Fazer. FZ6’nın yeni model kafasını almak yerine eski Fazer’ın yenilenmiş versiyonuydu. Bana yüzü biraz eski geldi. Oturma pozisyonu benim için güzeldi. Yolcu koltuğu da rahatmış. Tuğrul test etti. ABS yok ama önümüzdeki aylarda ABS’li modeller de gelecekmiş.

Fazer Artçı Testi

Fuarda beğenmediğim motorlardan biri de Yamaha FJR idi. Hantal, tipsiz bir model. Pan bundan çok daha yakışıklı bence. Her şey beygir demek değil. Ama bu sınıfta yeni BMW K1200GT’yi tek geçiyorum. Ama fiyat/performans derseniz o zaman yine Pan derim.

FJR1300

Gelelim 4 Japon silahşörden bir tanesi olan Suzuki’ye. Eurosport’ta çoktandır reklamlarını gördüğüm GSX-R1000 ve GSR 600 ü yakından görme şansı elde ettim. GSR oldukça şık bir motor. Önü FZ6’yı andırsa da arkası kendine özgü. Göstergeleri çok hoşuma gitti.

Suzuki GSX-R1000
Suzuki GSR 600
Suzuki GSR 600

Suzuki’den sonra son Japon silahşörümüz olan Kawasaki’ye gittik. Bir Kawasaki sahibi olarak gördüğüm manzara beni üzdü. Ne yazık ki bu sene de çok az bir yer kiralanmış ve motorlar sıkışık pozisyonda sıralanmış. Ne rahat rahat gezilebiliyor ne de fotoğraf çekilebiliyorsunuz. Kawasaki’nin son bombası olan 200 beygirlik ZZR1400 dönen platformda yerini almış. Bana göre son derece gereksiz bir motor. Ağır, çirkin, rahatsız.  Selçuk da pek haz etmedi. O hala ZX12’sini özlüyor.

Kawasaki ZZR1400

2006 model ZX10 lar da fuarda yerlerini almışlardı. Kafası ve kuyruğu yenilenen ZX10 da egzozlar sele altına alınmış. R1 kadar güzel olmasa da RR dan güzel olmuş yeni egzozlar.

Kawasaki ZX10
Kawasaki ZX10

Önemli satış rakamları beklenen ER6 serisini ben beğendim. ABS opsiyonlarının da olması güzel. Zaten yeni motor alırsam ABS olmazsa olmazlarımdan. f modeli epey kapalı. Bizim halk genelde kaportalı model sever. Ben çıplak sevdiğim halde f modelini daha çok beğendim. Ama birleşim noktalarının işçiliği kötüydü. Ya motorlar alel acele toplanmış ya da parça birleşim noktalarına Kawasaki gereken özeni göstermemişti.

Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6f
Harley (Motor-otomobil kokpiti 🙂

Son durağım Demaks Motor. KTM, Ducati, Triumph gibi elit markaların ithalatçısı olan Demaks Motor, fuara 50000 avroluk Ducati 999R’ı da getirmiş. Biz esas oğlan olan KTM’ye dönecek olursak, yeni 990 fuarda yerini almıştı. Yanında da büyük abisi 990Adv. 990 enjeksiyon ve ABS ile donatılan ilk KTM modeli. Benim hoplamak ve zıplamakla işim olmadığı için bana pek hitap etmiyor. Benim gezi koşullarım için GS ideal.

Ducati 999R
Ducati 999R
KTM 990 Adventure
KTM Super Duke

Bir fuarı daha burada noktalamış olduk. Fuara damgasını ÖTV zammı vurdu. Cuma sabahı sektöre bomba gibi düşen bu haberden sonra fuarın tadı tuzu kalmamış zaten. Buradan bir kere daha hükümete sevgilerimizi gönderiyoruz.

Polaris ATV